” A modern hadviselésben mindig is úgy tartották, hogy az aknavetők valójában pontatlan fegyverek, amelyeket csak a viszonylag könnyű tömegük és kezelhetőségük miatt cipeltek magukkal a katonák. Ezekkel a tüzérségi fegyverekkel soha nem lehetett pontos csapást mérni, inkább csak egy célterületet lehetett folyamatos tűz alatt tartani. Ezért a GPS-követő rendszerrel felszerelni az aknavetőgránátokat, nos röviden fogalmazva: forradalmi” – jelentette ki az Izraeli Hadiipari Vállalat egyik mérnöke.
Az IDF (Izraeli Védelmi Erők) mérnökei eddig is próbálkoztak egy viszonylag pontos, levegőből és földről is indítható rakéta kifejlesztésében, ám a tesztek kudarcot vallottak. Egyrészt az időjárás befolyásolta a rakéták pontosságát, nem is beszélve arról, hogy nagy rombolóerő miatt sokkal nagyobbak lettek volna a károk, s könnyen civilek estek volna áldozatul a támadásnak. Ezért, kikerülve a járulékos vesztéseget, egy kis robbanóerejű fegyver előállításán gondolkodtak.
Végül egy “intelligens aknavető” kifejlesztése mellett döntöttek, amelynek a Morty nevet adták, ami lényegében egy mozaikszó a héber mozsárra (Patzmy). A márciusban lefolytatott tesztek sikeres voltak. Az aknavető hatótávolsága 8 kilométer, a célzási pontatlansága pedig még a két métert sem érte el. Az átmérője 120 milliméter és viszonylag könnyű is.
Ebből kifolyólag a gyalogság számára tökéletes eszköz lehet, mivel könnyű cipelni, de akár a tankokra és a csapatszállító járművekre is rá lehetne szerelni. A töltetek sem nehezek, legalább ezer apró fémszilánkot tartalmaz egy gránát. A kezelő katonák azt is be tudják állítani, hogy a gránát két méterrel a célpont felett robbanjon fel, így az sokkal nagyobb pusztításra képes az élő szervezetben. Azonban, ami a legjobban elnyerte az izraeli hadvezetés tetszését az, hogy egyáltalán nem drága a Morty, sőt kifejezetten olcsó a többi tüzérségi rakétákhoz és ágyúkhoz képest.