Az alkotmánybíróság döntött,a Twitter mégsem elérhető

A Twitter internetes közösségi portál a török alkotmánybíróság előző napi döntése ellenére még csütörtökön sem volt elérhető Törökországban. Bár a bíróság úgy ítélte, hogy az oldal hozzáférésének letiltása sérti a szólásszabadságot, többen attól tartanak, hogy Ankara egyszerűen semmibe fogja venni a határozatot.

Az ítéletet korán reggel kihirdették a hivatalos közlönyben, szakértő jogászok szerint a bíróság döntése végleges és azonnali hatályú.

Besir Atalay török miniszterelnök-helyettes ígéretet tett arra, hogy a kormány végre fogja hajtani a testület döntését, azt azonban nem mondta meg, mikor. A politikus bírálta az alkotmánybíróság döntését, mondván, hogy biztosítani kellene a személyes adatok védelmét a közösségi oldalakon.

Az ellenzék felháborodott a végrehajtásban tapasztalt késlekedés miatt. “Késedelem nélkül végre kell hajtani a döntést. A bíróság ítélete mindenkire vonatkozik, még Recep Tayyip Erdogan miniszterelnökre is” – mondta Sezgin Tanrikulu, az ellenzéki Köztársaság Néppárt (CHP) egyik képviselője.

Az alkotmánybíróság megerősítő ítélete komoly kihívás Erdogannak, aki azzal fenyegetőzött, hogy “gyökerestül kiirtja” Törökországból az online közösségi hálózatokat. Az előzmény, hogy a Twitteren és a hozzá hasonlóan betiltott YouTube videomegosztó oldalon a kormányzati korrupcióra utaló tartalmak terjedtek, ami haragra gerjesztette a vezető politikusokat.

A Twittert és a YouTube-ot egy hét különbséggel március második felében tiltották be Törökországban. Az intézkedést Neelie Kroes, az Európai Unió digitális területért felelős biztosa “újabb kétségbeejtő és lehangoló törökországi húzás”-nak nevezte nyomatékosítva, hogy az összeegyeztethetetlen az európai értékrenddel.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez