Szaúd-Arábiában aki ateista, az terrorista is

Szaúd-Arábia egyre inkább tart a Szíriából hazatérő szélsőséges iszlamista harcosoktól, ezért egymás után hozza a különböző “terrorellenes” törvényeket. A szaúdi uralkodó által legutóbb kiadott rendeletben már az ateisták is lényegében terroristáknak számítanak.

A Human Rights Watch szerint Szaúd-Arábiában a több között olyan törvényeket fogadtak el, amelyek szerint az ateisták automatikusan terroristának számítanak. Aki kritizálni merészeli a rendszert vagy az iszlám vallást, az bizony kemény börtönbüntetésre számíthat. “Bármilyen ateista gondolat terjesztése, vagy az iszlám bármilyen módon való megkérdőjelezése terrorizmusnak számít” – jelentette ki Abdullah al-Szaúd szaúdi uralkodó.

Az új törvény szerint az alábbi esetekben számít valaki terroristának:

– ha nyíltan hangoztatja az ateista nézeteit, valamint megkérdőjelezi az iszlám vallás alapjait és Korán tanításait.

– figyelmen kívül hagyja az ország törvényeit.

– bármilyen módon – fegyverrel, pénzzel, segéllyel, de akár szóban is (!) – támogat egy terrorista csoportnak minősített iszlamista szervezetet, például a Muszlim Testvériséget.

– bírálja és valamilyen módon gyengíti a szaúdi társadalmat összetartó erőt, vagyis az uralkodócsaládot.

– előad, vagy részt vesz olyan konferenciákon, amelyeken nyíltan megkérdőjelezik a szaúdi rendszert. Ezenfelül az is terroristának számít, aki olyan szervezeteknél dolgozik, amely valamilyen módon kritizálja a Perzsa-öböl menti monarchiát. 

” A szaúdi hatóságok soha nem tolerálták a vallásellenes kritikákat és megnyilvánulásokat. Azonban ezek a törvények és jogszabályok lehetetlenné tesznek bármilyen ellenvéleményt vagy józan kritika megfogalmazását és gyakorlatilag összemossák a polgári ellenzéket a terrorizmussal” – mondta Joe Stork, a Human Rights Watch észak-afrikai és közel-keleti szekció osztályvezetője.

A szaúdi uralkodócsalád ezekkel a rendeletekkel a szíriai polgárháborúból visszatérő szaúdiakat akarja megrendszabályozni, akik esetlegesen a királyság ellen lázadnának. Rijád egyik rendelete például három és húsz év közötti börtönnel bünteti a “királyságon kívüli erőszakos akciókban való részvételt”, ezt követően pedig újabb adag rendeletben szabályozta, hogy a kormány mely szervezeteket tekinti terrorszervezeteknek. Sőt, egyes szaúdi vallási vezetők már arról beszélnek, hogy a terrorista cselekmények vagy öngyilkos merényletek “nincsenek összhangban a Koránnal”, s “az ilyen tettek politikai inditatásúak és nem vallási okokból követik el őket.”

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez