Vasárnap este egy rakéta csapódott a szír-török határ melletti Hatay tartomány egyik mecsetjébe. A rakéta Szíria felől érkezett és a robbanásban megsebesült egy szíriai menekült. “Összhangban a katonai doktrínánkkal a török tüzérség tegnap visszalőtt Szíriába.” – nyilatkozta a tartomány kormányzója. Azt még egyelőre nem tudni, hogy pontosan hova csapódtak be a tüzérségi töltetek, s áldozatokról és anyagi károkról sem érkezett hír.
Az elmúlt napokban nem ez volt az egyetlen ilyen jellegű incidens Szíria és Törökország között. Március 26-án a török tüzérség szintén átlőtt a határ felett és a töltetek a szíriai Latakia tartományban csapódtak be. Március 23-án pedig a török F-16-ok lelőttek egy szír vadászgépet, amely Ankara állítása szerint berepült a török légtérbe. Damaszkusz és a zuhanást túlélő – majd szíriai területen földet érő – pilóta szerint pedig már rég a Szíria légterében járt, amikor a török vadászgépek tüzet nyitottak rá.
“Egy szír gép megsértette légterünket. Az F-16-osaink intézkedtek és megsemmisítették a gépet. Miért? Mert ha valaki megsérti a légterünket, az megfizet érte” – mondta Erdogan, miután beszédében megköszönte a török légierőnek a vasárnapi intézkedést. Abdullah Gül török köztársasági elnök szintén gratulált a török pilótáknak “a gyors és megfelelő válaszért.”
Damaszkusz és Ankara között azóta folyamatosak a diplomáciai csatározások és fenyegetőzések Recep Tayyip Erdogan, hétfői beszédében nemcsak a belpolitikai ellenfeleit fenyegette meg, hanem Bassár el-Aszadot is: “Lényegében ez már hadiállapot Szíriával.”
Damaszkuszban komoly kritikákat váltott ki Erdogan üzenete és fenyegetőzése. A szíriai tájékoztatási miniszter azzal vádolta a török miniszterelnököt, hogy Ankara külföldi fegyvereseket küld Szíriába. Omrán ez-Zohbi szerint Ankara megnyitotta a két ország közti határt a szélsőségesek előtt, hogy azok segítségével a militáns csoportok hatalmába kerítse a régiót, ahonnan a több mint négy évtizede hatalmon lévő Aszad-család származik.