Mounir Fakhri Abdel Nour, Egyiptom ipari és befektetési minisztere, szerdán Moszkvába utazott, ahol tárgyalt az orosz vezetéssel egy közös, szabadkereskedelmi övezet felállításáról és a szorosabb gazdasági kooperációró lehetőségeiről. Szóba került a cseppfolyósított gáz (LNG) egyiptomi exportjának megnövelése, valamint a felek ismét kitértek arra, hogyha Kairó pályázatot írna ki az első egyiptomi atomerőmű megépítéséről, akkor szívesen látnák a pályázók között az orosz Rosatomot is.
A háromnapos tárgyalássorozat másik fő témája a mezőgazdaság volt. Egyiptom jelenleg az orosz búza legnagyobb importőre – az észak-afrikai országba kerül a kivitel ötöde. Kairó tavaly július és idén február között 2,6 millió tonna orosz búzát vásárolt. Moszkva tovább bővítené ezt az üzletet, emellett szívesen szállítana zöldséget és gyümölcsöt is az észak-afrikai országba.Ezenfelül szívesen várják az orosz mezőgazdasági gépeket gyártó vállalatokat is, akikkel közösen gyártanák a földműveléshez szükséges mezőgazdasági gépeket.
Moszkva részt vállalt az Egyiptomi Vas és Acélművek felújításában, amelyet még Gamal Abden Nasszer idejében építettek meg a szovjet szakemberek Kairó Helvan tartományában. A gyár rendkívül megszenvedte a forradalmakat, mivel nem egyszer betörtek oda és tönkretették a gépeket. Nem ez lenne az egyetlen dolog, amit orosz tőkéből újítanának fel: alumíniumkohók, vízi erőművek és a kairói metró felújítása szintén tervbe van véve.
Ám a legnagyobb meglepetés az volt, amikor az egyiptomi miniszter kijelentette: Egyiptom szívesen csatlakozna az orosz-belarusz-kazah vámunióhoz. A szabadkereskedelmi övezet kiterjesztéséről már 2011 előtt kezdtek tárgyalásokat, ám ezek az Egyiptomban kirobbant belpolitikai válság miatt félbeszakadtak. Ezeket indították újra – jelentette ki Nyikolaj Fjodorov orosz mezőgazdasági miniszter az orosz-egyiptomi kereskedelemfejlesztési bizottság ülése után. A végső döntést az egyiptomi fél az esedékes elnökválasztás után hozza meg.
2011 óta fokozatosan növekszik az orosz-egyiptomi kereskedelem nagysága. 2012-ben 3,2 milliárd dollárt tett ki a két ország bilaterális kereskedelme, miközben 2010 előtt még a fél milliárd dollárt sem érte el. Abdel Nour azt szeretné, ha a Egyiptom és Oroszország kereskedelmi mérlege ebben az évben elérné az 5 milliád dollárt. Ezenfelül Egyiptomnak sokkal több orosz beruházásra lenne szükség: az észak-afrikai országban jelenleg az orosz befektetések száma még a 70 millió dollárt sem éri el.
Természetesen az Egyesült Államok aggódva figyeli a fejleményeket. Washington évenként átlagosan 1,3 milliárd dollár értékű katonai segélyben részesítette az észak-afrikai országot. Az amerikai képviselők közül már páran komoly aggodalmuknak adtak hangot, hogy Egyiptom Moszkva-felé fordulása komoly kockázatot jelent az Egyesült Államokra nézve, nem szabad lebecsülni ennek a veszélyét: Washington geopolitikailag kiszorulhat Észak-Afrikából, valamint sokkal nehezebben tudná támogatni a szövetségesét, Izraelt. Republikánus képviselők és a Pentagonban leginkább attól tartanak, hogy a Szuezi-csatorna (ismét) kikerülhet az amerikai ellenőrzés alól.