Korábban már írtunk arról, hogy egyre inkább nem hogy négy, de egy feleséget sem akarnak a szaúdi férfiak. Pedig válogathatnának. Igaz, az egyetemet végzett, karriert építő nők egyre inkább kitolják a férjhez menés határát. Vagy döntenek éppen úgy, hogy egyáltalán nem akarnak gyűrűt huzatni az ujjukra.
Pedig a közel-keleti országokban még mindig keményen tartja magát az a vélekedés, hogy azok a nők, akik 25 éves korukig nem nem házasodnak meg, lekésik ezt a vonatot. A térségben a 18-24 év közötti kort tartják megfelelőnek a férjhez menéshez.
De akik szeretnének családot alapítani, azoknak sem mindig sikerül. A férfiak drága mulatságnak tartják a házasságot. Hozományt kell fizetniük a menyasszony családjának, lakást kell venni, miközben egyre kevesebb a jó állás. Aztán szép lassan hozzászoknak a kényelmes szingli-léthez. Az önálló és magabiztos nőktől pedig kifejezetten félnek – írja az Arab News.
De a törzsi hagyományok sem tesznek jót a házasságoknak. Legalábbis ezt mondja a 35 éves Hamida. Aki történetesen férjhez akart menni, mégpedig egy kollégájához. A családja azonban megfúrta az esküvőt, mert a férfi másik törzshöz tartozott. A fivérei máig nem állnak szóba vele az “engedetlensége” miatt. Pedig a házasságból semmi nem lett.
“A mi kultúránk paradox” – mondja Sadia Wafee szociális aktivista. “A lányoknak gyakran a saját törzsükön belül kell férjhez menniük. A törzsi tradíciók abszolút ellenőrzést biztosítanak a férfiaknak a nők fölött. Ez nagyon nehézzé teszi a házasságot. Ráadásul a társasági alkalmak, meg a családok közötti kapcsolatok hiánya is hozzájárul a szingli-jelenség terjedéséhez.”
Egyetért ezzel a 23 éves Reem Al-Karni is. “Hiába változik a világ, a mi hagyományaink nem változnak vele. Egy lány csak akkor vonzó parti, ha szép csendben ül otthon, és várja, hogy valahonnét megjelenjen egy vőlegény”.