Az Egyesült Államok már múlt hét óta kiemelten figyeli és követi a Törökországban zajló eseményeket és vizsgálja a Twitter betiltásának következményeit. Meglepődve vették tudomásul, hogy azóta a kis-ázsiai országban megnövekedett a Twitter-üzenetek száma, sőt sokkal több török fiatal rak ki valamilyen rövid hírt, mint a pénteki betiltás előtt.
“Aggódunk amiatt, hogy a török hatóságok szólásszabadságot veszélyeztető lépése, vagyis a Twitter betiltása, szembemegy az emberi jogokkal és Ankara nemzetközi kötelezettségeivel. A török lakosság épp most mutatta meg azt, hogy mit jelent számukra a szólásszabadság, amikor arról küldenek üzenetet, hogy milyen az élet a Twitter betiltása után. A közösségi oldalon felbukkanó üzenetek növekvő száma azt jelenti, hogy az emberek összefogtak a szabadságuk érdekében és megmutatják a török kormánynak, hogy ez nem járható út.” – jelentette ki Marie Harf, külügyi szóvivő.
Március 20-án reggel a Twitter-felhasználók jelentős része belépéskor csak a távközlési hatóság üzenetét láthatta, amely szerint bírósági döntések alapján a hozzáférést megtagadják. Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök hivatala közleményt adott ki, amelyben azt emelte ki, hogy a Twitter nem tett eleget azoknak a kéréseknek, hogy távolítson el bizonyos linkeket. Az Európai Unió biztosai és az Európai Parlament elnöke azonnal megszólaltak ebben az ügyben, akárcsak Abdullah Gül köztársasági elnök is bírálta ezt a lépést.