Nekiment a ciszjordániai telepeknek az ENSZ emberi jogi főbiztosa

Az izraeli telepek építése és a telepesek támadásai a palesztinok ellen a fő forrásai a jogsértéseknek Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben – jelentette ki Genfben Navi Pillay. Akit az is aggaszt, hogy a Gázai övezetben és környékén újra fellángolt az erőszak, amiért szerinte a helyi csoportok és az izraeli fegyveres erők egyaránt okolhatók.

Az ENSZ emberi jogi főbiztosa a világszervezet 47 országát képviselő Emberi Jogi Tanács genfi ülésén beszélt. Azt mondta: a telepek nem csak a palesztinok önrendelkezését sértik, hanem szociális, kulturális, polgári és politikai jogaik gyakorlásában is akadályozzák őket.

“Hiába hívtuk fel többször Izraelt arra, hogy álljon le a telepek létesítésével, az építkezések folytatása és a telepesek tevékenysége pusztító hatással van a palesztin civilekre” – mondta a főbiztos, aki a napokban Izraelben és a megszállt területeken járt.

A legtöbb tagállam szerint a ciszjordániai telepek illegálisak, és a békefolyamat kerékkötői. A palesztinok szerint akadályozzák egy életképes állam létrejöttét, miközben Izrael biztonsági pufferzónát lát bennük. Maguk a telepesek pedig úgy vélik, hogy bibliai örökségük a Jordán nyugati partja.

A Gázai övezetből Izrael már 2005-ben kivonult, és ott kiürítette a telepeket is. Két évvel később az Izrael államot el nem ismerő Hamasz szerezte meg az ellenőrzést a terület fölött: azóta gyakori a határokon átcsapó erőszak. A növekvő feszültséget tükrözték Pillay szerint a palesztin fegyveres csoportok rakétatámadásai izraeli területek ellen, és az izraeli légicsapások a határ másik oldalán.

“A civilek elleni célzott támadások és a rakéták válogatás nélküli kilövése Izraelre egyaránt sértik a nemzetközi jogot. Az izraeli válaszlépések légitámadások formájában eltúlzottak, és gyakran tesznek kárt magán- vagy köztulajdonban” – fogalmazott a főbiztos, aki szerint meg kell szüntetni az izraeli blokádot, mégpedig az izraeli biztonsági aggályok tiszteletben tartásával.

Ami a Palesztin Hatóság igazgatása alatt álló ciszjordániai területeket illeti, az ENSZ megfigyelői tavaly arról számoltak be, hogy jelentősen megnőtt a helyiek és az izraeli biztonsági erők közti incidensek áldozatainak és sebesültjeinek a száma. A főbiztos szerint nagy szükség van arra, hogy ezeket az akciókat kivizsgálják, azokkal a vádakkal együtt, amelyek gyilkosságokról, kínzásokról, rossz bánásmódról szólnak. És persze büntessék is meg a felelősöket.

Miután az izraeli külügyminisztérium vasárnap óta sztrájkol, reagálás nem érkezett a főbiztos szavaira.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez