Sztrájkot hirdettek mától az izraeli külügyesek. 103 izraeli külképviselet marad zárva: ennyi van összesen a világon. És nem nyit ki maga a minisztérium sem. Az alkalmazottak már egy éve hiába sürgetik, hogy javítsanak a munkakörülményeiken, emeljék meg a fizetésüket, és kompenzálják a diplomaták házastársait, akik a kiküldetés miatt kénytelenek lemondani a saját munkájukról. Azt mondják: 10 éve nem igazították az inflációhoz a bérüket, és a siralmas fizetések nem egy országban lehetetlenné teszik a megélhetésüket. Az elmúlt 15 évben a minisztérium alkalmazottjainak harmada lépett ki emiatt – írja a Reuters.
A sztrájk határozatlan idejű, és teljesen megbénítja az izraeli diplomáciai szolgálatokat. A külügyminiszter szerint a példa nélküli akció felelőtlen, károkat fog okozni az államnak és maguknak a diplomatáknak és más alkalmazottaknak is. A munkabeszüntetést meghirdető szakszervezet vezetője viszont úgy látja: a pénzügyi tárca háborút hirdetett a külügyi ellen, és azok ellen az elkötelezett diplomaták ellen, akik nap mint nap, óráról órára harcolnak az izraeliek érdekeiért. Ők mindenesetre nem hagyják, hogy katasztrófába vezesse az országot a nemzetközi arénában, és harcolni fognak az izraeli külszolgálat jövőjéért.
A sztrájk nem volt előzmények nélkül. Az utóbbi hetekben már bizonyos szankciókat alkalmaztak a külügyesek, így például külföldi látogatások maradtak el, leállt az útlevelek kiadása, nem adtak ki behozatali engedélyeket a védelmi tárcának és a külföldi újságírókat is ignorálták. A pénzügyminisztérium vitája a diplomatákkal így már több millió dollár kárt okozott az izraeli gazdaságnak, és a brit Guardian szerint veszélyezteti Ferenc pápa májusra tervezett izraeli útját is.
A sztrájk ellenére a nagyon fontos vagy különösen érzékeny ügyekben azért eljárnak az izraeli külügyminisztérium alkalmazottai – írja az ynet.news. Akik egyébként úgy látják, hogy a saját tárcájuk nem áll ki értük, gyakorlatilag nem is létezik.