A Noé a hírek szerint 125 millió dollárba került. Ebből, úgy tűnik, az Egyesült Arab Emírségekben, Katarban és Bahreinben egyetlen cent sem fog megtérülni. Ezek az országok ugyanis már a bemutató előtt feketelistára tették a filmet. Egyiptomban pedig a legtekintélyesebb iszlám szellemi központ, al Azhar adott ki fatvát a betiltásáról.
A bajuk az, hogy a film ellenkezik az iszlámmal. Az al Azhar állásfoglalása szerint a Russel Crow címszereplésével készült Noé “égbekiáltó megsértése a saria törvényeinek, és provokáció a hívőkkel szemben. Az ilyen művek megszentségtelenítik Isten hírvivőit.” Mégpedig azzal, hogy egyáltalán ábrázolják őket. Egy szalafista vezető egyenesen azt mondta a Youm7 hírportál szerint, hogy a próféták ábrázolása a művészetekben bűntény, nem művészet. “Lehetővé teszi, hogy az emberek megkérdőjelezzék a viselkedésüket… Színészek nem tudják visszaadni pontosan a próféták viselkedését, mozdulatait vagy megjelenését”.
Az Emírségek nemzeti médiaközpontjának igazgatója azzal magyarázza a tiltást, hogy a történet ellentmond a Bibliának és a Koránnak egyaránt. Fontos a vallások tisztelete, ezért nem futhat a térségben filmvásznon a Noé. Amit egyébként az amerikai próbavetítésen a BBC szerint konzervatív keresztények sem szerettek.
{youtube}6qmj5mhDwJQ{/youtube}
Vezető egyiptomi filmesek szervezete, a Kreativ Front bírálta az al Azhar filmellenes fatváját. Tagjai szerint az egyházi intézmény szerepe az volna, hogy eltanácsolja a hívőket a megtekintéstől, nem pedig az, hogy a betiltást követelje. A csoportot egyébként 2012-ben alapították, tiltakozásul az iszlámisták akkori térnyerése ellen Egyiptomban. Szerinte egyébként teljesen okafogyott a betiltás: online úgyis az nézi meg a filmet, aki csak akarja. Az IMDb-n egyébként még most is ott az egyiptomi bemutató dátuma: március 26, vagyis két nappal az amerikai premier előtt.
Még 2004-ben az egyiptomi cenzorok rábólintottak Mel Gibbson Jézus filmjének, A passiónak a bemutatására az al Azhar ellenkezése dacára. Viszont megtiltották a Da Vinci kód műsorra tűzését a kopt egyház tiltakozása miatt – emlékeztet az al Arabiya.
Noé, aki a Biblia Teremtés könyvében bárkát ácsolt, hogy a családját egy-egy állatpárral együtt megmentse az özönvíztől, a kereszténység mellett a judeizmusban és az iszlámban is szerepel. A Koránban egy egész fejezet szól róla.
Több más iszlám országban, így Jordániában, Kuvaitban, Pakisztánban és Tunéziában is fontolgatják a betiltást. Szaúd-Arábiában vagy a Gázai övezetben nem merült fel az ötlet: ott ugyanis nincsenek mozik – írja a BBC. Ciszjordániában viszont rendeltek a Noéból. A Clack mozi tulajdonosa szerint a térségbeli tiltások miatt ez így még nagyobb mulatság. Szerinte a film nagyszerűen van megcsinálva, a történet gyönyörű.
A viták a Noéról egyébként azután kezdődtek, hogy hivatalosan bemutatták a másik bibliai témájú kasszasikert, az Isten fiát. Azt nem tudni, hogy a Jézusról szóló produkciót műsorra tűzik-e majd a mozik a Közel-Keleten. De már vannak olyan hangok, amelyek azt sugallják, hogy nem.