Catherine Ashton Iránban

Az együttműködés érájának kezdeteként jellemezte az iráni sajtó hétfőn Catherine Ashton látogatását az iszlám köztársaságban, de bírálta, hogy az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője találkozott a civil társadalom egyes, “rossz hírű” tagjaival is.

Számos újság üdvözölte “az Európai Unió huszonnyolc tagállamának jóakaratát”, amelyet Ashton látogatása által fejeztek ki Haszan Róháni elnöknek. 2008 óta nem látogatott az EU ilyen magas rangú diplomatája a közel-keleti országba.

A Sargh reformista újság bírálta Ashtonnak az emberi jogok Iránban uralkodó helyzetére vonatkozó álláspontját. A népszerű lap szerint a téma megemlítése ugyan legitim, de a politikusnak azokra a betegekre is gondolnia kellene, akiknek az országgal szemben érvényben lévő gazdasági szankciók miatt nem futja a legelemibb gyógyszerekre. A Sargh felhívta Ashton figyelmét az iráni légiutasok aggodalmaira is, akiknek a biztonságát egyre nehezebb szavatolni, mivel a polgári repülést sújtó amerikai megkötések miatt Irán nem vásárolhatott sem alkatrészeket, sem új repülőgépeket.

Az Irán és a Hatokként emlegetett országcsoport (Nagy-Britannia, Kína, Franciaország, Oroszország, az Egyesült Államok és Németország) közt tavaly november végén született átmeneti egyezség értelmében Teherán január 20-ától fél évre részben leállította nukleáris programját, beszüntette az urán magas szintre dúsítását és lehetővé tette a program ellenőrzését. Ennek ellenében a Nyugat enyhítette az Iránnal szemben alkalmazott gazdasági szankcióit.

Ashton az iráni külügyminiszterrel vasárnap közösen tartott sajtótájékoztatóján óvatosnak mutatkozott a tárgyalások kényes folyamatával kapcsolatban, amely “fáradságos, nagy kihívást képviselő feladat”, ráadásul sikerét “nem lehet garantálni”.

Az európai politikus a nemzetközi nőnap alkalmából találkozott a nők jogaiért harcoló aktivisták egy csoportjával is, amit több konzervatív újság határozottan elítélt. A félhivatalos Fars hírügynökség idézte Maszúd Dzsazájeri helyettes vezérkari főnököt, aki szerint Ashton Irán beavatkozott belügyeibe azzal, hogy találkozott azokkal a nőkkel, akiket a 2009-es választások utáni zavargásokban játszott szerepük miatt elítéltek.

Marzíeh Afham külügyminisztériumi szóvivő hétfőn úgy nyilatkozott, hogy a kormány tiltakozó levelet küldött Ausztria iráni nagykövetségére, amiért az megszervezte a találkozót.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez