A királyi palota kertjében álló villákhoz vezető kaput állandóan zárva tartják: őr áll előtte éjjel-nappal. Őrök vannak a kerítés mellett álló toronyban is, amely éjszakánként reflektorokkal borítja fénybe a területet. A biztonsági inzézkedések szigorúak. Senki nem léphet ki vagy be engedély nélkül. De a cél nem a védelem, hanem annak biztosítása, hogy a villák lakói ne mehessenek sehova. A villák lakói a szaúdi uralkodó lányai.
A 42 éves Szahar és a 38 éves Dzsavaher e-mailben kereste meg a londoni Sunday Times című lapot. Azt állították, hogy 39 éves Hala és 41 éves Maha nevű hugaikat is ott tartják a birtokon, különálló villákban, úgy, hogy senkivel ne érintkezhessenek. Édesanyjuk, Alanud Alfayez, aki elvált Abdullah királytól, az ENSZ emberi jogi képviseletének írt az érdekükben. Azt kéri: avatkozzanak közbe. A lányait ugyanis bebörtönözve tartják, akaratuk ellenére elvágva a külvilágtól.
A levelek némi fényt vetnek a királyi család titokban tartott életére, egy olyan országban, amely gyakorlatilag másodrendű állampolgárokként kezeli a nőket – írja a brit Daily Mail. Mi is többször foglalkoztunk már vele, hogy Szaúd-Arábia az egyetlen hely, ahol nem vezethetnek autót a nők. A Világgazdasági Fórum elemzői szerint a 130. helyen áll 134 országból a nemek közti egyenlőség tekintetében.
De az, ami Szaharral, Dzsavaherrel és a többi királyi hercegnővel történik, még ennél is keményebb. A két nővér azt állítja, hogy egyedül vannak egy óriási házban, amelynek nagy részét lezárták. Ugyanis annyira nem találkozhatnak senkivel, hogy még segítségük sincs a házimunkához és a takarításhoz. “Egymást nézzük, ahogy lassan eltűnünk a semmiben” – írják. A húguk, Hala pedig az őrület határán van, érzi, hogy az életetet kiszívják belőle.
Csak ételért mehetnek ki, de ahhoz is engedélyt kell kérniük egy féltestvérüktől, akit apjuk, a király állított rájuk. Szahar baráti segítséggel talált magának egy bankpénztárosi állást. Nagyon megörült, hogy megmenekülhet a mindennapok egyhangúságától és az unalomtól. De amikor elmondta az apjának, az megtiltotta, hogy elfogadja. A király nem hagyja, hogy bármelyik lánya is alkalmazott legyen. “Megpróbáltam meggyőzni, hogy egy kicsi, nőket kiszolgáló bankról van szó, amely főként egyetemista lányok számláit vezeti, és nagyon rendes hely, de kinevetetett.”
Az apa, Abdullah király 2005-ben örökölte meg a trónt. Az olajban gazdag Szaúd-Arábia az Egyesült Államok kulcsszövetségese a Közel-Keleten, és kiterjedt királyi családja mesésen gazdag: az uralkodó ott van a világ leggazdagabb embereinek toplistáján. A lányok édesanyja, Alanud 15 évesen ment hozzá: a király akkor a negyvenes éveiben járt. Egy évtizeddel később elváltak. A 38 gyermekes Abdullah az elvált asszonyt négy közös lányukkal együtt három fia őrizetére bízta. A szaúdi törvények szerint a nők nem utazhatnak, nem végezhetnek üzleti ügyeket és nem mehetnek orvoshoz férfi gyámjaik írásos hozzájárulása nélkül.
Szahar azt mondja: gyerek- és fiatalkorukban elkényeztették őket. Ez akkor változott meg, amikor királyi apjuknak panaszkodtak arról, hogy a szaúdiak nagy része szegénységben él. Más hercegnők viszont rájuk panaszkodtak, mert nagyon is szerettek bulizni. Végképp az ezredforduló táján fordult a sorsuk: akkor Hala, akinek pszichológiából van diplomája, és éppen egy kórházban dolgozott, azt kifogásolta, hogy a rendszer ellenzőire rázárják a pszichiátriai osztályok ajtaját. Ezután őrájuk is rájuk zárták a birtok kapuit.
A Sunday Times a hercegnők vádjait átküldte Szaúd-Arábia londoni nagykövetségére, de választ nem kapott. Az ENSZ emberi jogi szervezeténél azt mondták: az édesanya levelét továbbítják Rashida Manjoo-nak, aki a világszervezet jelentéstevője a nők elleni erőszak és jogsértések ügyében.