Erős internetcenzúra készül Törökországban

Recep Tayyip Erdogan ezen a héten bejelentette, hogyha pártja (AKP) veszítene a március 30-i önkormányzati választásokon, akkor kiszáll a politikából. Viszont ha győzne, akkor először megszüntetné Gülen befolyását a török közéletben, másodszor pedig nagyon kemény internetcenzúrát vezetne be az országban. Ez azt jelenti, hogy betiltaná a Facebookot és a YouTube-ot.

December óta a kormány felső köreihez tartozó több tucatnyi tisztségviselő ellen emeltek vádat korrupcióért, emiatt az ellenzék követeli Erdogan lemondását. Az illetők lehallgatott telefonbeszélgetései közül, amelyek alátámasztják korrupt cselekedeteiket, ismeretlenek a múlt hét óta többet feltettek a szóban forgó internetes felületekre. Feltettek két olyan beszélgetést is, amely a miniszterelnököt kompromittálja. Nem teljesen biztos azonban, hogy e felvételek valódiak.

Erdogan egy szerdai sajtóértekezletén közölte, hogy hajlandó távozni a politikai életből, ha pártja összességében nem az első helyen végez a márciusi önkormányzati választásokon. 2002-es hatalomra kerülése óta az Erdogan vezette, iszlám gyökerű Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) nem veszített el egyetlen választást sem, de a Sonar közvélemény-kutató intézet legutóbbi felmérése szerint a párt az utóbbi hónapokban veszített támogatottságából, 40 százalék környékén áll, pedig a 2011-es parlamenti választásokon a szavazatoknak majdnem az 50 százalékát megszerezte.

Törökországban már hónapok óta tart az internet cenzúrázása körüli vita. Az internet szabályozásáról még 2007-ben hoztak törvényt, de az AKP (Igazság és Fejlődés Pártja) ennél szigorúbbat szeretne, mivel szerintük “meg kell védeni a családot, a gyerekeket és a fiatalokat az olyan információktól, amelyekkel az interneten a kábítószer fogyasztásra, a szexuális visszaélésekre és az öngyilkosságra biztatják őket.”

Abdullah Gül török köztársasági elnök, a magyarországi látogatása után, jóváhagyta az internet szigorúbb ellenőrzésével kapcsolatos törvénytervezetet. A február közepén elfogadott törvény lehetővé teszi, hogy a kormány távközlési hatósága bírósági döntés nélkül blokkolja azokat az internetes oldalakat, amelyek “veszélyeztetik a magánéletet”, illetve “diszkriminatívnak vagy sértőnek” ítélt tartalmakat tesznek közzé. Ezenfelül arra kötelezi az internetszolgáltatókat, hogy két évig őrizzék meg a világhálót használók tevékenységének adatait, és azokat kérésre a hatóságok rendelkezésére bocsássák, az érintettek értesítése nélkül.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez