10 évvel ezelőtt mondott búcsút a világ a talán legszókimondóbb, legnagystílűbb és legdivatosabb nőknek, akiket valaha is láthattunk a képernyőn. A Szex és New York hősnői magassarkú Louboutin cipőikben szépen kisétálták a szobáinkból és átsétáltak a mozivászonra. De designer ruháikkal és kiegészítőikkel, szerelmi három-, négy- és ki tudja, hányszögeikkel nagy hatással voltak a márkaimádó közel-keleti nőkre. Nagy forradalom volt ez a térségben – mondja az al Arabiyának a libanoni divat- és stílus-tanácsadó, Hadia Sinno.
Carrie, Samantha, Charlotte és Miranda tudták, hogy mit akarnak és mit nem, és ezt ki is mondták. És azzal is friss levegőt hoztak a Közel-Keletre, hogy nyíltan beszéltek a szexről – állítja a divatguru. “A hetvenes és nyolcvanas években még csak a férfiak hozták elő a beszélgetéseikben ezt a témát. Ha egy nővel megtörtént az ilyesmi, azt mindennek elmondták. A sorozat elmosta ezeket a tabukat, legalábbis valamennyire.”
Egy szaúd-arábiai reklámszakértő, Eissa Bougary másban látja az okát annak, hogy a nők a Közel-Keleten is rajongtak a Szex és New Yorkért. “Alapesetben mi mindent átveszünk, ami Nyugaton híres vagy vitatott. Legyen az egy sorozat, egy Marc Jacobs táska vagy egy Hermes sál.” Amiatt, hogy a házasságon kívüli szex kulturális tabu az iszlám országokban, sokakat meglepett a siker. “Igen, semmilyen szűrőt sem alkalmazunk. Egyszerűen mindent behozunk, és ez katasztrófa”.
Sinno szerint az arab nők régóta híresek arról, hogy szeretik és követik a divatot. 2011-es felmérések szerint a designer ruhák tették ki az Emírségekben eladott összes luxuscikk 42 százalékát. A trendteremtő sorozat szereplői pedig mindig a legújabb modellekben vonultak le még a sarki zöldségeshez is. Vagy kocogni a Central Parkba. Főleg Carrie Bradshow, aki gyakran sasszézott végig a városon hipermagas Manolóiban, miközben kategorikus kijelentéseket tett a divatról – mondja a divatguru, miközben kuncogva megjegyzi: ő volt Carrie a baráti körében.
A sorozat, amely megkapta a legjobb jelmeznek járó Emmy-díjat is, szerinte ugyanakkor nem volt igazán hatással az arab nők divatkövetésére. Mert az már jóval előtte is létező jelenség volt. Viszont új márkákat vezetett be a közel-keleti piacra. Például a Manolo Blahnik cipőket. Az arab nők egyébként is cipő- és táskamániások. Miután sok helyen a ruhájuk fölé fekete abaját vesznek, ez a két darab az, ami mindenki számára látható. A színt és a stílust leginkább a körömcipők és a méregdrága táskák jelentik.
A sorozatot viszonylag nem is olyan régen követte a két mozifilm. A második különösen megdobogtatta az arab nők szívét, hisz Marokkóban és Abu Dhabiban is forgatták. Sokan ugyanakkor rasszista megközelítésről beszéltek a közel-keleti jelenetek ürügyén. Carrie és barátnői nőgyűlölő megjegyzéseket kapnak az arab férfiaktól, miközben készakarva kigúnyolják a konzervatív ottani öltözködést, és szűk ruhákban vonulnak ide-oda – mondják.
Még a Hollywood Reporter kritikusa is azt írta, hogy a 2010-ben bemutatott mozifilm büszkén feminista és otrombán muszlim-ellenes. Ami zavarba hozhatja a liberális mozijárókat. A Slant mozimagazin írója arrogánsnak nevezte a filmet. Amiért a Közel-Keletre viszi a hősnőket, hogy azok fesztelenül fintoroghassanak a térség maradi férfi-nő viszonyain – írja.
Vannak viszont, akik úgy gondolják: a bírálóknak nincs igazuk. Libanoni divatgurunk, Sinno például azt mondja: a film az arab nőkről és férfiakról létező sztereotípiákra játszott rá. De nincs mit tenni, ezek jelentik a mindennapi életet sok helyen.
Szaúdi reklámszakemberünk, Bougary úgy véli: a hatás kétféle volt. Voltak, akik sértésnek, a konzervatív kultúra kigyúnyolásának tekintették a filmet. És voltak, akik úgy gondolták: igen, ilyeneknek kellene lennünk. Szükségünk van Samathára, aki teli torokból meri üvölteni férfiak előtt, hogy igen, szexel, és rohadtul nem érdekli, hogy ki mit gondol erről.