Az ukrajnai küzdelem az oroszbarát és az Európába tartó erők között könnyen kettébonthatja az országot. Ez pedig senkinek nem állna érdekében – figyelmeztetett a héten több politikus, köztük az amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó, Susan Rice.
Egy ilyen törés, amely Oroszországhoz lökheti az ország egy részét, teljes öngyilkossággal érne fel a krími tatár muszlim kisebbség számára – mondja az al Arabiyának Hakan Kirimli, a krími tatár nemzeti mozgalom külpolitikai tanácsadója. Arra emlékeztet, hogy 1944-ben sok muszlimot száműztek a Szovjetunióból, azzal az ürüggyel, hogy együttműködtek a megszálló náci Németországgal. Ők mindenképpen Ukrajnában maradnának, és semmilyen körülmények között nem szeretnének Oroszországhoz tartozni.
Az ország nagymuftija, Ahmed Tamim ugyanakkor tart attól, hogy – jóllehet nem kellene – az események hatással lehetnek az ottani iszlám közösségre is. Azt mondja, ez őket ugyanúgy érinti és fogja érinteni, mint a társadalom egészét. Hiszen a konfliktus nem vallási. Az iszlám közösség, amely főként a Krímben élő tatárokból áll, támogatni fogja a legitim új vezetőt, bárki is legyen az. Ha Ukrajna és lakói érdekében cselekszik majd – teszi hozzá.
Marc Schneier new yorki rabbi, aki az ukrán zsidó bizottsággal együtt dolgozott a zsidó- és iszlám-ellenesség leküzdéséért Ukrajnában, úgy véli: még túl korai arról beszélni, hogy lesz-e kedvezőtlen hatása az ukrajnai válságnak az ottani muszlimokra. Szerinte ébernek kell lenni, és folyamatosan követni kell a helyzetet, hogy az ne fajulhasson odáig, hogy bármifajta idegenellenességnek célpontjai lehessenek a krími muszlimok.