Ezen a héten az indiai nagykövetség által közzétett halálozási adatok ismételten komoly bírálatok és kritikák célpontjává tették Katarban megrendezésre kerülő 2020-as labdarúgó-világbajnokságot: az Öböl-menti királyságban 2012-től kezdve egészen 2013. novemberéig több mint 450 indiai munkás vesztette életét. Átlagban 20 indiai halt meg egy hónap alatt. A csúcspont augusztusban volt, amikor a halálos áldozatok száma elérte a 28 főt. 2013-ban 218 indiai állampolgár vesztette életét, s a nagykövetség jelentése szerint ebben az évben szintén előfordultak újabb haláleseteket, de ezeket még nem vizsgálták ki.
Ugyanakkor a jelentés nem tért ki arra, hogy mi is okozta a munkások halálát, milyen körülmények között vesztették életüket, de a külföldi jogvédő szervezetek szerint feltehetőleg az indiaiak mind a különböző stadionok építkezésein dolgoztak. Új-Delhi azt sem tudja pontosan, hogy mennyi indiai állampolgár él és dolgozik Katarban. 2012-ben az indiai külügyminisztérium körülbelül fél millióra becsülte a számukat, ami 25-27 százalékát jelenti a teljes katari lakosságának.
Doha szintén reagált az ügy kapcsán:”Ha megnézzük az elmúlt két év katari halálozási statisztikákat, akkor azt látjuk, hogy az indiai közösségben ez a szám (450) megfelel a valóságnak, teljesen normális mennyiség.” Ezenfelül a katari hatóságok kijelentették, hogy ez az egész nem más, mint egy újabb monarchiát lejárató kampány.”Egyes államok és szervezetek még mindig nem emésztették meg, hogy Doha rendezi a 2020-as labdarúgó-világbajnokságot.” -tette hozzá a katari kormány szóvivője.
Tavaly augusztus óta Katarban számos külföldi dolgozó halt meg valamilyen építkezési balesetben. Már az ENSZ is vizsgálatot indított a halálesetekkel kapcsolatban. Augusztus óta harminchat nepáli munkás halt meg Katarban, akik nem kaptak elég vizet,élelmet és orvosi ellátást. Ugyanakkor a nepáli kormány szerint Doha eltitkolja a valós adatokat, mert szerintük 191 nepáli munkás vesztette életét az Öböl-menti monarchiába. A katari kormány ígéretet tett arra, hogy javít az életkörülményeken és vizsgálatokat indít a problémás vállalatok ellen.