Egyiptom ütközőzóna létrehozásába kezdett a Gázai övezettel közös határán: ez néhol az 500 méter szélességet is eléri. Elsőként Rafahnál léptek akcióba: annál a városnál, amelyet az 1978-as Camp David-i békeszerződés után kettévágott az országhatár. Legkevesebb tíz alagutat romboltak le a hét végén: a hozzájuk tartozó épületeket felrobbantották – mondta el a Ma’an palesztin hírügynökségnek egyik egyiptomi biztonsági forrása.
Ő magyarázta el azt is, hogy a cél egy pufferzóna kialakítása Rafahnál: ez lakott területeken 300, lakatlanon pedig 500 méter széles lesz. Az építés, illetve a rombolás több tucat házat veszélyeztet a kettéosztott határvárosban. Jóllehet a 2000-es évek elején már sok ezer palesztint költöztettek el a környékről: akkor éppen Izrael épített arrafelé ütközőzónát.
Szombaton egyébként az egyiptomi hadsereg sikeresen hatástalanított három, katonai járművekre és páncélosokra erősített robbanószerkezetet Sejk Zuvaidnál – közölték. Kettő ezek közül kórház közelében robbant volna. Fegyveresek állásain is rajtaütöttek: három házat és öt rejtekhelyet is leromboltak. Akárcsak egy olajfa ligetet, amelyben a jelentések szerint elbújtak a fegyveresek egy-egy rafahi rajtaütés után.
Szeptembertől az egyiptomi hadsereg akkora erőket mozgosított a Sínai félszigeten, amekkorákat az 1973-as arab-izraeli háború óta soha. Válaszul az egyre nagyobb zűrzavarra és csaknem naponkénti támadásokra Mohamed Morszi elnök megdöntése, vagyis július eleje óta.
Júliusig a csempészalagutak biztosították az izraeli blokád miatt hozzáférhetetlen anyagok útvonalát Egyiptomból Gázába. Meg a fegyverekét és a fegyveresekét is oda-vissza – teszik hozzá Izraelben és az egyiptomi hadseregnél. És még sok mindenét: hogy miét, arról itt írtunk.
Már Morszi elnök idejében is romboltak le csempészalagutakat az egyiptomiak, de azóta a folyamat felerősödött. Tavaly az év elejétől októberig csaknem 800 alagúttal végeztek: becslések szerint az összes 95 százalékával.