Katar jobb életet ígért a külföldi munkásoknak

Tavaly augusztus óta Katarban számos külföldi dolgozó halt meg valamilyen építkezési balesetben. Már az ENSZ is vizsgálatot indított a halálesetekkel kapcsolatban. Katar a rá nehezedő nemzetközi nyomás miatt kénytelen volt meghátrálni, s ígéretet tett a külföldi munkások életkörülményeinek javítására. 


Nyáron a katari sejk, ígéretet tett arra vonatkozóan, hogy mindent megtesz a 2020-as labdarúgó-világbajnokság megfelelő megrendezéséért. Ezért már most gőzerővel folyik az új stadionok, szállodák és utak építése. Becslések szerint mintegy 1,8 millió külföldi munkavállalót állítottak rá csak erre a projektre. Azonban Dohát teljesen felkészületlenül érintette ez a tömeg, s nem dolgozott ki semmiféle koncepciót a munkások ellátásával és biztonságával kapcsolatban. Ehelyett a külföldi munkaerőt azonnal a lepasszolta a különböző vállalatoknak, köztük olyanoknak is, amelyeknek még működési engedélyük sem volt. 

Ennek a következményeit már azonnal érezni lehetett, sok – főleg a nepáli munkás – vesztette életét az építkezések alatt. Augusztus óta harminchat nepáli munkás halt meg Katarban, akik nem kaptak elég vizet,élelmet és orvosi ellátást. A harminckét nyári halálesetből tizenhárom a hőséggel összefüggésbe hozható keringési zavarok miatt történt, nyolcan lezuhantak az építkezéseken, tizenegyen közúti balesetben vesztették életüket.

Miután egy szeptemberi számában ezt leközölte a brit The Guardian, óriási tiltakozóhullámot váltott ki szerte a világban. Emberjogi és munkásvédelmi szakszervezetek azonnal támadni kezdték Katart és jobb életkörülményeket követeltek a munkásoknak. Az ügy egészen az ENSZ-ig jutott, ahol a napokban állítottak össze egy ötvenoldalas jelentést a Katarban dolgozó munkások életkörülményeiről. A dokumentumban többször is tartalmazza, hogy a munkavállalók gyakran szerződés és megfelelő védőöltözet nélkül, akár 14-16 órán át dolgoznak az építkezéseken, sőt ott is alszanak. 

A katari kormány ígéretet tett arra, hogy javít az életkörülményeken és vizsgálatokat indít a problémás vállalatok ellen. Pénzbüntetést szabhatnak ki rájuk, de akár fel is számolhatják azokat a cégeket, amelyek többszöri figyelmeztetés ellenére sem változtatnak a munkásaik helyzetén. Ugyanakkor Doha leszögezte: a 2020-as labdarúgó-világbajnokság nem valósulhat meg a külföldi munkások nélkül, Katar csak velük együtt tud “felkerülni a térképre”. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez