“Az 1979-es Iszlám Forradalom 35. évfordulója alkalmából, két új generációs rakétát tesztelt le a Forradalmi Gárda. Egy új nagy pusztító erejű, rakétaelhárító rendszert elkerülő ballisztikus, valamint egy lézer irányítású, föld-föld rakétát lőttünk ki. A teszt sikeres volt” – jelentette ki az Iráni Állami Hírügynökségnek (IRNA) az iráni védelmi miniszter, Hosszein Dehgan .
A Bina (Láthatatlan) nevű lézer irányítású rakéta a földről és a levegőből is indítható, nagy pontossággal képes csapást mérni hidakra, harckocsikra és egyéb katonai eszközökre. A másik fegyverről nem közöltek sok adatot, a védelmi miniszter csupán annyit mondott, hogy egy repülőgépre, egy hajóra, és betonbunkerre mértek vele csapást. Haszan Róháni elnök gratulált az iráni népnek és Ali Khamenei ajatollahnak, Irán legfőbb katonai és politikai vezetőjének a “sikeres próbához”.
Az utóbbi években az Iszlám Köztársaság komoly eredményeket el a védelmi eszközeinek fejlesztése terüléb. Mára elérte azt a szintet, hogy önállóan is képes előállítani, és gyártani katonai harceszközöket, és segéd berendezéseket. Szeptember végén üzembe helyezte az első, saját fejlesztésű pilóta nélküli légijárműét. A “Yasseer” elnevezésű drón képes akár tíz órát is folyamatosan a levegőben repülni és legalább 200 km a hatósugara. Szintén tavaly állították szolgálatba a 200 kilométeres hatótávolságú Kader típusú, valamint 35 kilométeres hatótávolságú Naszr típusú rakétákkal felszerelt légvédelmi berendezéseket is.
Az iszlám köztársaság korábban a nap folyamán megerősítette, hogy a rakétaprogram nincs a “Hatoknak” nevezett országcsoporttal – vagyis az Egyesült Államokkal, Oroszországgal, Kínával, Franciaországgal, az Egyesült Királysággal és Németországgal – folytatott nukleáris tárgyalások következő fordulójának napirendjén. A tárgyalásokat február 18-án tartják Bécsben.