A Kairó-Gáza vasút

Újabb repülőtér épül Ciszjordániában, kikötő a Gázai övezetben és vasútvonal Kairóig. A Palesztin Hatóság közlekedési minisztere vázolta a hétvégén a terveket.

Egyiptomi segítséggel fejlesztenék az infrastruktúrát a palesztin területeken. Már alá is írták a megállapodást. Egyiptomi szakértők utaznak Ciszjordániába, hogy megtalálják az ideális helyet a második légikikötőnek. Az elsőt már megtervezték, Jerikótól keletre, és neki is látnak az építésének, ha a békefolyamat odáig jut. De ott is belépnek az egyiptomiak: ők rajzolják majd az útvonalakat, a nemzetközi légügyi előírások alapján.

Korábban a Gázai övezetben működött a Palesztin Hatóság egyetlen nemzetközi repülőtere, de azt az izraeli hadsereg a második intifáda idején lerombolta – emlékeztet az izraeli hírportál, az ynet.news. Ennek ellenére a palesztinok tavaly már újra működtettek nemzetközi járatokat, a Sínai félszigeten fekvő egyiptomi El Arisból Jordánia fővárosába, Ammanba.

De nem csak a levegőben: a szárazföldön és vízen is kitörne az elzártságból a Palesztin Hatóság. Vasútat terveznek Egyiptomba. A legközelebbi egyiptomi pályaudvar csak 70 kilométerre fekszik a Gázai Övezettől. Ezt a szakaszt kellene legyűrni ahhoz, hogy Kairóval egyenes legyen a vonatösszeköttetés. Ami pedig a tengert illeti: új, korszerű kikötő is épülne.

Jóllehet már a szerződés is megvan, és az egyiptomi szakemberek is útra készen állnak, sokan kételkednek abban, hogy a tervek valóban megvalósulhatnak. Egyrészt a két palesztin területet ellenőrző két politikai erő, a Hamasz és a Fatah még messze áll a megbékéléstől, másrészt Egyiptom is hadilábon áll a Hamasszal.

Ami az Izraellel folytatott párbeszédet illeti: a palesztin követelések között szerepel már az első perctől az új ciszjordániai reptér megépítése. Akárcsak a turizmus újjáélesztése és szállodák építése a Holt tenger partján, és annak a jóváhagyása, hogy a Gázai övezet partja mentén földgázt hozhassanak a felszínre a palesztinok.

A Palesztin Hatóság azt is szeretné elérni, hogy szabadon fejleszthesse az infrastruktúrát és az ipart, turisztikai beruházásokat hajthasson végre a Jordán völgyében. Követeléseik között ott van az is, hogy Izrael biztosítson több munkavállalási engedélyt, és a mostaninál könnyebben juthassanak át a határon a palesztin üzletemberek is.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez