Több ezer nagy felbontású fotót tekinthet meg bárki mostantól az okostelefonján vagy a számítógépén a világ egyik legrejtélyesebb felfedezéséről, a holt tengeri tekercsekről. A kamerát, amelynek segítségével hozzáférhetővé tették a részleteket, külön erre a célra fejlesztették ki. Ez azért nagy újság, mert a brit Guardian szerint az egész világon mindössze öt embernek van jogosítványa arra, hogy fizikai valójában hozzáérjen a tekercsekhez.
Néhány évtizeddel a felfedezésük és több, mint 2 ezer évvel a keletkezésük után a frissített weboldalon 10 ezer új fotó mutatja be a holt tengeri tekercsek töredékeit. Immár oroszra és németre is lefordítva, az eddiginél több magyarázattal, gyorsabb keresővel, és könnyű hozzáféréssel a közösségi oldalakról.
Az igazi újdonság a képek minősége. Gyakorlatilag azonos az élmény az eredetivel. A technológiát, amivel ezt elérték, eredetileg a NASA-nak fejlesztették ki. Igazán élő és átfogó oldalat hoztak létre: az elsőt, ami ilyen régi dokumentumokat tesz hozzáférhetővé.
A szöveget héberül, görögül, arámi és nabateus nyelven írták, valamikor Krisztus előtt 408 és 318 között. A tekercseket sokan a 20. század legjelentősebb régészeti leletének tartják. Vélhetően egy olyan aszkéta zsidó szekta gyűjtötte össze őket, amelyik 2000 évvel ezelőtt hagyta el Jeruzsálemet, és telepedett le a sivatagban, a Holt tenger közelében. A több száz, részben vagy egészben fennmaradt kézirat, amelyekre barlangokban bukkantak rá, fényt derít a héber biblia fejlődésére és a kereszténység eredetére.
A legteljesebb tekercseket az Izrael Múzeumban tárolják, több olyan nagyobb darabbal és kisebb töredékkel együtt, amelyek magángyűjteményekből és más intézetekből kerültek oda. A 900 holt tengeri tekercs több tízezer töredékét az izraeli régészeti hatóság őrzi.