Balogh Sándor a három napos látogatás alatt a Tabrizi Kereskedelmi és Iparkamara elnökével is tárgyalt terveiről, ami után egy együttműködési megállapodást is aláírtak. Minderre azután kerülhetett sor, hogy a nagyhatalmak, az Egyesült Államokkal az élen úgy határoztak, enyhítenek az Irán elleni gazdasági embargón, aminek hatására a magyar mellett már több tucat európai delegáció vette fel a kapcsolatot Iránnal.
Tabriz tartomány kormányzója fogadta a magyar delegációt
“Tabriz az egykori Selyemút egyik legfontosabb városa volt, ahol néhány száz évvel ezelőtt olyan hatalmas volt a kereskedelem befolyása, hogy itt határozták meg a világ selymének és több más termékének világpiaci árát. Látogatásunk alatt jártunk például traktorgyárban, járólap és csempegyárban, csokoládégyárban, élelmiszeripari üzemekben, amikben nagyon modern technológiával folyik a termelés, ráadásul nagyon olcsón. Véleményem szerint nagyon jó és alacsony árú termékeket tudnának hozni Európába, ők pedig keresik azokat a technológiai együttműködéseket, többek között az autóipar területén, amelyben Magyarország fejlett és erős, amelyekkel ők is tovább tudnának lépni” – számolt be tapasztalatairól Balogh Sándor.
Együttműködési megállapodás aláírása a Tabrizi Kereskedelmi és Iparkamara elnökével
Találkoztunk helyi üzletemberekkel, gazdasági vezetőkkel, többek között az iparkamara elnökével, Koleini úrral, akivel alá is írtunk egy együttműködési megállapodást. Rögzítettük hogyan tudnának a jövőben együttműködni a két ország üzletemberei és azokat a kereteket, amelyben az Iráni kormányváltás utáni enyhülő embargó miatt tovább tudunk lépni, hogy elmélyítsük a kapcsolatainkat. A helyi kormányzó két fia is Magyarországon tanult az orvosi egyetemen, ezért is szeretné a valamikor létező magyar-iráni barátságot újraéleszteni. A polgármester pedig szeretne magyar cégektől megrendelni különböző dolgokat a város javára, többek között a tömegközlekedés modernizálását, közvilágítást – összegezte a magyar delegáció sikerességét a Közel-Keleti Szakosztály elnöke, aki mellett a tabrizi iparkamara elnöke is bizakodva beszélt a megállapodásról.
“Magyarország olyan technológiával rendelkezik a mezőgazdaságban, ami számunkra is hasznos lehet. Iránnak nagyon jó kapcsolatai vannak Németországgal, sok német gépet használunk a gyárainkban. Ráadásul azt látjuk, hogy Magyarország kapcsolata is nagyon jó Németországgal, ezért szeretnénk egy irányból hasznosítani a magyar és a német technológiát. Sok szeretettel üdvözöljük a magyar delegációt és a magyar iparkamara tagjait Tabrizban, és bízunk a sikeres együttműködésben” – mondta Parviz Koleini.
A Tabrizi traktorgyárban
Tabriz polgármestere az enyhülő szankciók nyújtotta lehetőségeket hangsúlyozta: “A korábbi szankciók erősen befolyásolták az iráni gazdaságot, főleg a banki kapcsolatokat. Az iráni kereskedők azonban még a nehézségek ellenére is folyamatos kapcsolatot tartottak a külföldiekkel, hiszen jelenleg is rengeteg iráni, tabrizi szőnyeget exportálunk többek között Amerikába is. Ha ezek a szankciók még jobban feloldódnak, akkor természetesen ezek a kapcsolatok is erősebbek lesznek, és Tabriz, valamint a tartomány végre elmélyítheti a kapcsolatait Európával is “- tudtuk meg Sadegh Najafi-Khazarlou-tól. Balogh Sándor a tárgyalások sikerességét látva elárulta: még ebben az évben szeretne egy új HTCC-t nyitni Iránban.
Látogatás a csempe és járólapgyárban
Eddig három Magyar Kereskedelmi és Kulturális Központ létezik a világban, ezek mind Afrikában találhatóak Marokkóban, Ghánában és Ugandában. Épp ezért arról is tárgyaltunk a polgármesterrel, a kormányzóval és a kereskedelmi kamara elnökével, hogy ők is nagyon szorgalmaznák, hogy Tabrizban is nyíljon egy ilyen Magyar Ház. A tervek szerint ez év második felében meg is fog nyílni Iránban, így Ázsiában és Közel-Keleten az első HTCC.
Az Aidin csokoládégyárban
Mészáros Edit