A per többnyire a nők szülővárosában zajlik. Mivel az iszlám országokban a közvélekedés szerint rossz fényt vet egy nőre, ha a testi örömök meglététől vagy meg nem lététől teszi függővé a házasságát, kényes a kérdés, és sokan nem is mernek bírósághoz fordulni vele.
A saría egyébként kimondja: ha egy nő azt állítja, hogy nem elégül ki az ágyban, ez már elég ok a bíróság előtt a házasság felbontására – emlékeztet egy szaúdi jogász. A legtöbb esetben azonban válságkezeléssel próbálják megoldani a helyzetet a bíróságok: közvetítenek a férj és a feleség között, 60 százalékos sikerrel.
A statisztikát most hozták először nyilvánosságra. A minisztérium szerint azért, hogy a nők lássák: nincsenek egyedül, sokan meg merik lépni azt, amit ők esetleg még nem. Egy társadalmi és családi ügyekkel foglalkozó pszichoterapeuta szerint fontos, hogy mindenki megértse: a jó házasság alappillére a testi kapcsolat, és ebben semmi kivetni való nincs. Ha egy nő az intimitás hiányára panaszkodik, az azt jelenti, hogy valami nincs rendben otthon, és jogában áll megoldást keresni erre – mondja. Szerinte az olyan mélyen konzervatív társadalmakban, mint a szaúdi sincs semmi okuk arra a nőknek, hogy piruljanak, ha szexuális okból adják be a válókeresetet.
A bírók viszont férfiak: nem csak a nők, ők is kényelmetlenül érzik magukat az ilyen esetekben. Ezért többnyire pszichológiai tanácsadásra küldik a szexhiány miatt válni vágyó feleségeket.