Az Egyesült Arab Emírségek érdeklődik az olcsóbb észak-amerikai palagáz iránt

Jelenleg Észak-Amerikában valóságos palagáz boom zajlik, amely elsősorban az alacsony kitermelési költségeknek köszönhető. Ez csakhamar felkeltette a Perzsa-öböl menti monarchiák – elsősorban az Egyesült Arab Emírségek – figyelmét, mivel már elegük van a sokkal drágább katari földgázból és igyekeznek más alternatívát találni.

 Az Egyesült Arab Emírségek – amely tagja az OPEC-nek és a világ hetedik legnagyobb kőolajtermelője – bejelentette, hogy a jövőben az Egyesült Államokból kívánja importálja a földgázt, hogy kielégítse az energiaszükségleteit. Észak-Amerikában napjainkban valóságos palagáz forradalom zajlik: az egyre több fúrásnak, kevésbé körülményes szállításnak és a technológiai fejlesztéseknek következtében jelentősen csökkentek a költségek, így magát a földgázt is olcsóbban adják el a világpiacon. Ez nemcsak az amerikai, hanem a világ többi energetikai vállalatainak a figyelmét is felkeltette. Az Egyesült Államok 2012 óta egymás után kötött több milliárd dollár értékű (titkos) szerződéseket különböző államokkal, mint például Kínával, Tajvannal, Japánnal, Chilével és Franciaországgal.

Most azonban már a Perzsa-öböl menti országok szintén érdeklődni kezdtek az amerikai földgázpiac iránt. Elsősorban az Egyesült Arab Emírségek és Kuvait jelentette be, hogy szívesen vásárolná az olcsóbb amerikai palagázt, mivel ez a két állam a két legnagyobb gázimportőr a térségben. A két államnak ugyanis elege van már a drágább LNG-ből (Liquefied Natural Gas – vagyis cseppfolyósított földgáz), amelyet eddig Irántól és Katartól vásároltak.

Suhail bin Mohammed al-Mazroui, az emírségek olajügyi minisztere, ezen a héten az Egyesült Államokban és Kanadában tárgyalt a palagáz vásárlásról. Bár hivatalos adatokat nem közölt és nem erősítette meg, hogy kötött volna bármiféle szerződést, de elismerte: “erősen gondolkodunk azon, hogy jobban be fogunk fektetni az amerikai piacra. Akár 10 százalékkal is alacsonyabb lehet a költség. Ez elsősorban a kevésbé körülményes szállításnak köszönhető. “

Egyelőre annyi biztos, hogy a Taqa (az emírségek nemzeti energetikai vállalata) személyesen befektetett a kanadai energiapiacra.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez