A gyerekházasságok burjánzanak Jemenben. A szanaai egyetem most készült felmérése szerint a megkötött frigyek több mint felénél 15 év alatt volt a menyasszony. Az “ifjú” férjeknek viszont 7 százaléka volt csak fiatalabb 18 évesnél. A legrosszabb a helyzet vidéken: ott a férjhez adott nők csaknem háromnegyede kiskorú.
Szaúd-Arábia mellett Jemen a világ egyetlen országa, ahol a törvény nem határoz meg alsó korhatárt a házasulandóknál. De az emberi jogi aktivisták szerint még a jogi szabályozás sem segítene. A gyökerek ugyanis a társadalom kultúrájában, a hagyományokban vannak. Az embereket kéne megváltoztatni ahhoz, hogy valami történjen – mondja a Gulf Newsnak az egyik civil szervezet vezetője.
Vannak mérsékelt iszlám csoportok, amelyek mégis törvényi szabályozásért kiáltanak. Szerintük ez legalább alapot adna a közbelépéshez. Más, radikális vallási szervezetek viszont ellene vannak ennek: azt mondják, az iszlám jog, a saría sem határoz meg alsó korhatárt.
Az ENSZ fejlesztési programjának egyik helyi tanácsadója szerint a gyerekházasságok tovább rontják a nők és a gyermekeik egészségi mutatóit. Amelyek már egyébként is rosszak, lévén Jemen a Föld egyik legszegényebb országa. Ezer szülésre 51 koraszülés jut, és minden 100 ezer nőből 200 belehal a szülésbe.
A gyerekházasságok legfőbb oka sokak szerint az írástudatlanság és a szegénység . Sok család azzal próbálja megoldani a gondjait az Arab félsziget déli részén fekvő országban, hogy magas hozományért adja férjhez a kislányát, és bónuszként még egy éhes szájtól is megszabadul.