Szabadon engedték az egyiptomi diplomatákat Líbiában

A hétvégén a különböző líbiai fegyveresek csoportok és milíciák ismételten megmutatták az erejüket: elrabolták az egyiptomi nagykövetség hat munkatársát, mintegy bosszúból azért, mert az egyiptomi hatóságok letartóztatták az egyik militáns szervezet vezetőjét. Hosszas tárgyalások és alkudozások után végül tegnap véget ért a túszdráma.

Az egyik egyiptomi diplomatát pénteken hurcoltak el tripoli otthonából, a követség másik öt munkatársát pedig szombaton reggel rabolták el.

A líbiai kormány korábbi közlése szerint emberrablást feltehetően a Líbiai Forradalmi Hadműveletek Központja nevű fegyveres szervezet hajtotta végre amiatt, hogy előzőleg Egyiptomban letartóztatták a szervezet egykori vezetőjét, Saban Hadíját, aki állítólag kapcsolatban állt az al-Kaida terrorszervezettel. Hadíja gyógykezelésre járt Egyiptomba, és vele volt a családja is. A milícia akkor olyan nyilatkozatot adott ki, hogy “hathatós választ fog adni Egyiptomnak” a vezetőjük letartóztatása miatt.

Kezdetben a fegyveres szervezet – amely a Kadhafi-uralom ellen harcoló egyik legerősebb líbiai lázadócsoportból szerveződött – cáfolta, hogy bármi köze lenne az emberrabláshoz, a túszejtők felhívták az al-Arabíja pánarab televíziót és követelték Hadíja szabadon engedését 24 órán belül. Az elrabolt diplomaták egyike a telefonban könyörgött, hogy teljesítsék az emberrablók követeléseit. Az emberrablás után Kairó azonnal evakuálta az összes diplomatáját a tripoli nagykövetségről és a bengázi főkonzulátusról.

Vasárnap végül kiszabadultak a túszok. Abdul Razak al-Gradi közölte, hogy az elraboltak közül hárman már hazatértek, és hárman még úton vannak Kairóba. Öten közülük az egyiptomi nagykövetség diplomatái, a hatodik pedig diplomáciai státussal nem rendelkező alkalmazott volt.

Líbiában szinte mindennaposak a hadsereg, a kormány tisztviselők, a diplomáciai külképviseletek munkatársai elleni támadások, és emberrablások. Az eddigi “csúcs” az volt, amikor 2013. október 10-én elrabolták az ország miniszterelnökét, Ali Zedánt, s még aznap el is engedték. Az egyiptomi állampolgárok különösen népszerűek az emberrablók és militánsok körében.

Augusztusban például a líbiai egyiptomi konzul autóját, Tripoliban fegyveresek állították meg, majd elvették az értékeit, és az autóját is kirabolták. A konzul kisebb sérüléseket szenvedett. Az egyiptomi helyettes nagykövetet is megtámadták egy szálloda közelében. Augusztus 17-én autóba rejtett pokolgép robbant az egyiptomi konzulátus épülete közelében. A detonáció következtében, a konzulátus épületének külső fala leomlott. Októberben húsz egyiptomi vendégmunkást raboltak el a militánsok és egy egyiptomi emberjogi aktivistát pedig halálra kínoztak.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez