2011. január 25-én kezdődött meg az a tüntetéssorozat, amely aztán február 11-én Mubarak menesztéséhez vezetett.
A 2014-es évforduló előtt egy nappal már lehetett sejteni, hogy korántsem fognak békésen zajlani a megemlékezések az észak-afrikai országban. Január 24-én négy pokolgépes merényletet hajtottak végre Egyiptomban, miközben a hatóságok és a Muszlim Testvériség között véres összecsapások törtek ki.
Természetesen a nílusi forradalom szimbólumának és központjának számító Tahrír-téren zajlottak a legvéresebb ütközetek. A téren a jelenlegi kormányt és Fattah el-Sziszit éltető több tízezernyi ember tartott örömünnepet. Az egyiptomi rendőrség legelőször az ide tartó Mohamed Murszi szimpatizánsokkal csapott össze.
Megjelentek a demokratikusnak számító mozgalmak is, mint például az Április Hatodikai Mozgalom, amelyek mind a katonai kormányzat és mind a Muszlim Testvériség ellen szerveztek különböző demonstrációkat. Azonban ők is a Tahrír-tér felé igyekeztek, amikor találkoztak a hadsereget támogató tüntetőkkel, majd pedig az iszlamistákkal. Előre borítékolhatóak voltak a több halálos áldozattal járó harcok. Az egyiptomi rendőrség csak könnygáz és gumilövedékek bevetésével tudta feloszlatni a tömeget.
Ezenfelül Kairó északkeleti részén az al-Matarja körzetben zajlottak komolyabb harcok, ahol a pro-Murszi szimaptizánsok Molotov koktélokkal dobálták meg és tűzijátékkal lőtték a rendőrséget. Több személygépkocsi és lakás is kigyulladt és a tűzoltók pedig a tüntetők miatt nem tudtak eljutni a helyszínre. Az egykori Muszlim Testvériség 2000 tagja próbált meg bejutni a Mataria-térre, de az egyiptomi hatóságok az útjukat állták és több órás harc után végül az iszlamisták visszavonultak.
Nem volt jobb a helyzet más egyiptomi városban sem. Alexandriában az iszalmista tömeg azt skandálta, hogy “Murszi milliók elnöke” és “készen állunk a mártíriságra.” Majd a Molotov-koktélokkal és vadászpuskákkal felszerelve itt is összecsaptak a hatóságokkal. A lista pedig még mindig hosszú: Aszafra,Borg Al-Arab, Asszuit, Minja, Iszmaila városában sem volt béke és nyugalom, az egyiptomi rendőrség egymás után tartóztatta le a demonstrálókat.
Az évforduló nem múlhatott el nagyobb merényletek nélkül sem. Legelőször pokolgép robbant egy rendőrségi kiképző központnál Kelet-Kairóban. A merényletnek halálos áldozata és sebesültje nem volt, de az anyagi kár jelentős lett. A támadást az Ansar Beit Al-Maqdis (Jeruzsálem Partizánjai) nevű terrorista csoport vállalta magára. Szuezban egy katonai tábor mellett robbant egy pokolgép, halálos áldozat itt sem volt, de négyen súlyosan megsebesültek.
S mi volt a tegnapi nap mérlege? 1079 tüntetőt tartóztattak le országszerte, Az egyiptomi egészségügyi minisztérium vasárnap kiadott közleménye szerint 49-en vesztették életüket az összecsapásokban és 247-en sebesültet ápolnak kórházban.