A szavazás eredményeit az urnák lezárásától számított 72 órán belül teszik közzé – olvasható a választási bizottság közleményében. Hozzátették azt is, hogy a nem hivatalos előzetes eredmények és számítások közzététele törvénybe ütközik. A január 14-i és 15-i referendum idejére megerősítik a biztonsági készültséget Egyiptomban. Az elmozdított elnök, Mohamed Morsi és a Muzulmán Testvériség támogatói a népszavazás bojkottjára szólítják fel az embereket. A hadsereg 30 ezer szavazóhelyiséget 14 ezer bíró és a biztonsági erők 160 ezer tagja fogja felügyelni.
Az elemzők az alkotmánytervezet jóváhagyását várják. Úgy vélik, hogy a legtöbb egyiptomi annak a nyugtalan és sokszor erőszakos időszaknak a végét szeretné már látni, amely 2011 elején tömegtüntetésekkel, majd Hoszni Mubarak elnök lemondásával kezdődött. Az új alkotmány elfogadása fél éven belül elnökválasztást és parlamenti választásokat jelentene.
Abdel-Fattah asz-Szíszi, a hadsereg vezetője, néhány baloldali és liberális párt, valamint a sajtó nagy része arra kérte a választókat, hogy járuljanak hozzá az új alkotmány elfogadásához.“Ez az alkotmány egy lépéssel előrébb viszi Egyiptomot a jövő felé vezető úton. A népszavazáson többről döntünk, mint az alkotmány, Egyiptomról döntünk.” – jelentette ki a tábornok. Ugyanakkor ez felhatalmaznák a védelmi minisztert, hogy induljon a választásokon. A múlt héten Sziszi kijelentette: “ha én indulna az elnökválasztáson, akkor az a nép akarata lenne, valamint a hadsereg mandátuma.”
A mérsékelt iszlamista Abdel-Moneim Abul Futúh Erős Egyiptom nevű pártja hétfőn ugyancsak a népszavazás bojkottjára buzdította híveit. Korábban a részvételre és az alkotmánytervezet elutasítására kérte követőit. A párt azzal magyarázza pálfordulását, hogy az utóbbi napokban több aktivistáját is őrizetbe vették, amiért röplapokkal és plakátokkal az alaptörvény megszavazása ellen próbálták mozgósítani az egyiptomiakat.
A külföldön élő egyiptomiak már az előző napokban az urnákhoz járulhattak. A 681 ezer választásra jogosult kevesebb mint hatoda, 103 ezer ember voksolt külföldön – közölte hétfőn a választási bizottság. Szaúd-Arábiában az egyiptomi nagykövetség adatai alapján a választásra jogosultak 98 százaléka támogatta az alkotmánytervezet elfogadását.