Szaúd-Arábiában eltörölnek egy nyomornegyedet a föld színéről

Nem kis lépésre szánta el magát Rijád: Szaúd-Arábiában, ahol hivatalosan “nem létezik” a szegénység, egy olyan programot hirdettek meg, amely során lebontják Jiddah városának nyomornegyedét. Helyette a szaúdi kormány egy új lakóövezetet kíván létrehozni a lakásügyi gondokkal küszködő fiatalok számára. 

Szaúd-Arábiában nagy gondot jelent a lakáshiány, főleg a fiatalok és a szegények körében. Nem egy közülük arra kényszerül, hogy viskókban, szemétből épített hajlékban lakjon. Az elmúlt hetekben nagyon sokan támadták a szaúdi kormányt, mert korrupciós ügyek miatt több családi ház,lakóépület építése félbe hagyta. Pedig a 2011-es “arab tavasz” miatt a Perzsa-öböl menti monarchia uralkodója legalább 70 milliárd dollárt szánt félmillió apartman felépítésére.

A projekt célja felszámolni a nagyvárosok nyomornegyedeit. Ez a szociális program azért érdekes, mert Szaúd-Arábiában a szegénység hivatalosan nem létezik. Tabutéma a médiában és a közbeszédekben is, ha valaki sokat beszél róla, akkor akár le is tartóztathatják az illetőt. Nem működik semmiféle kutatóközpont és egyetemi képzés, amely az alacsony jövedelmű és jelentős szociális gondokkal küszködő társadalmi réteggel foglalkozna. Gyakorlatilag 2011-ig még a szaúdi kormánynak sem volt olyan programja, amely a szegénység csökkentését tűzte volna ki célul a sivatagi királyságban.

Jidddah városban ezért kísérleti jelleggel, mintegy ötven “regisztrálatlan” lakást és épületet bontanak le, ahol főleg külföldi munkások és szegények éltek. Előreláthatólag még ebben az évben, kb. 2000-en költözhetnek be az új otthonukba. Ha ez a modell sikert arat, akkor az könnyen elterjedhet egész Szaúd-Arábiában.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez