Büntetőpontok a külföldi munkásoknak: Átalakul a szaúdi Nitaqa-rendszer

A szaúdi kormány azt tervezi, hogy egy olyan törvényjavaslatot fogad el, amely szerint jelentősen megnövelnék a szaúdi fiatalok munkalehetőségeit és átlagbérüket. Ugyanakkor ezzel együtt jelentősen megnehezítenék a külföldi munkaerő beérkezését és maradását a Perzsa-öböl menti monarchiában.

A külföldi munkás ezentúl csak nyolc évig dolgozhatna az országba. A szaúdi hatóságoknak az a célja, hogy elrettentsék a dolgozókat attól, hogy a családjukat is magukkal hozzák. Ezt úgy kívánják elérni, hogy például a gyerekek már “munkaerőnek” fognak számítani és amennyiben nem dolgoznak, akár kitoloncolhatóak az monarchiából.

Ehhez egy külön szociális pontrendszert állítottak fel, akárcsak a jogosítványhoz hasonlóan. A Nitaqatot már 2011-ben meghirdette a munkaügyi minisztérium. Ennek az volt a lényege, hogy a vállalatokat és a munkahelyeket aszerint csoportosították, hogy hány százaléknyi szaúdi jut a külföldi munkaerőre. Négy csoportba kategorizálták őket: prémium, zöld, sárga és vörös. Mindegyik csoportra külön támogatások, szabályok, előírások, sőt még vízumok is vonatkoztak. Így nézett ki a rendszer:

 Teljes munakerő létszáma  Szaúdiak aránya
  
vörös sárga zöld prémium
 10-49 0-4% 5-9% 10-39% 40%-
 50-499 0-5% 6-11%

12-39%

40%-
500-2999 0-6% 7-11% 12-39% 40%-
 3000 felett 0-7% 7-11%  12-39% 40%-

Most csupán annyival egészül ki a Nitaqa – amelynek jelentése zóna/zonáltság – hogy pontokat kapnak, de nem a munkaadók,hanem a külföldi munkavállalók. Maximum három pontot lehet elérni, ugyanis e felett már kiutasíthatják a külföldi munkást az országból.
Miért lehet “büntetőpontokat” kapni?

– Ha a munkás magával hozza a feleségét, akkor 1,5 pontot kapnak együtt

– Mindegyik gyerek után 0,25 pont jár

– Ha nem csinál semmi szabályelleneset, akkor négy évig pontoztatható a munkavállaló

– Ugyanakkor az ötödik évben már automatikus kap 2 pontot, hatodikban 2,5 felet és végül a hetedik évben 3-at

– Aki több mint 1 hónapig állástalan azt azonnal kiutasítják az országból

A szaúdi kormányt máris sokan bírálták, leginkább a monarchia üzletemberei. Szerintük ezzel teljesen összeomlik a munkaerőpiac, mivel a külföldi munkások olyan állásokat töltenek be, amit a szaúdiak már nem. Rijád ezért megnöveli az átlag szaúdi bérek nagyságát, a tervezet szerint 8000 szaúdi riálra (kb. 470 000 Forintra).

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez