Békétlen karácsony Egyiptomban

Sűrű és sötét hetet tudhat maga mögött Egyiptom. Miközben mi karácsonyoztunk, öngyilkos merénylet áldozata lett 13 ember a Nílus deltavidékén, a levegőbe röpült egy busz Kairóban, és terrorszervezetté nyilváníttatott a nyárig kormányzó Muzulmán Testvériség. A szudáni határon elkapták a leborotvált szakállal, szemüveg nélkül szökni próbáló volt miniszterelnököt, újabb tüntetőket öltek meg, az utazási irodáknál pedig megint lemondta az egyiptomi utat sok reménybeli turista.

A legsötétebb nap a héten a kedd volt Egyiptomban: Manszurában 13 embert megölt, és több mint százat megsebesített egy öngyilkos merénylő. A rendőrkapitányságnál robbantotta fel magát a teherautójával hajnalban: az áldozatok zöme rendőr, többségük 30 évnél fiatalabb, de köztük volt egy édesapa is, aki a kisfiának ugrott be az éjszakai műszak után édességért a sarki fűszereshez. A robbanást 20 kilométerrel távolabb is lehetett hallani, az áldozatokat romba dőlt épületek alól szedték ki.

A merénylet után a belügyminiszter azonnal kijelentette, hogy a Muzulmán Testvériség állhat a háttérben, és terrorista szervezetnek nevezte a korábbi kormányzó erőt. A Testvérek azonnal elítélték a támadást, közleményük szerint az az egyiptomi egység ellen irányult. A merénylet áldozatainak temetésén a gyászolók mégis őket hibáztatták, és igazságot követeltek. Megtámadták és kifosztották a szervezet székházát, és a vezetőit, köztük Morszi exelnököt felakasztva ábrázoló posztereket emeltek a magasba.

Másnap a Sínai félszigeten működő iszlamista militáns csoportok egyike, az Anszar Bait al Makdisz jelentkezett azzal, hogy a tagja volt az öngyilkos merénylő. Közleményben arra hívta fel az egyiptomi biztonsági erők tagjait, hogy hagyják ott Sziszi tábornokot és Mohamed Ibrahim belügyminisztert, vagyis dezertáljanak a hadseregből és a rendőrségtől. Közben a kairói kormány hivatalosan is terrorista szervezetnek nyilvánította a Muzulmán Testvériséget, a büntető törvénykönyv 86-os cikkelyére hivatkozva. Betiltotta a hozzá tartozó összes civil szervezetet, megtiltott mindenfajta tevékenységet, beleértve a tüntetéseket is, és a tilalom megszegői ellen erőszakot helyezett kilátásba. Azokat, akik nem lépnek ki a Testvériségből, letartóztatással és a btk alapján 5 év börtönnel fenyegette meg. Feloszlatta a szervezet politikai pártját is, és kilátásba helyezte, hogy hamarosan a Hamaszt is terrorista szervezetté nyilvánítja.

Másnap, vagyis csütörtökön Kairóban robbant bomba, Nasszer városban, az al Azhar egyetem közelében lévő iskoláknál. Először azt hitték, hogy egy buszon, de aztán kiderült, hogy a robbanószerkezetet az út mentén helyzték el, a busz csak véletlenül ment el mellette a detonáció pillanatában. Hat ember sérült meg. A közelben még egy bombát találtak, de azt még időben hatástalanították a robbanás után a környéket átkutató biztonságiak.

Tegnap összecsapások voltak Egyiptom-szerte az immár betiltott Muzulmán Testvériség támogatói és a rendőrök között. A szervezet a betiltása ellen tiltakozott. Kairóban az al Azhar egyik diákját lőtték le, és a Nílus delta északi vidékén, valamint Felső-Egyiptomban is meghalt egy-egy tüntető. Az egyetemeken, ahol nem egy tiltakozó megmozdulás volt az elmúlt hetekben, betiltottak minden politikai tevékenységet a vizsgaidőszak idejére. Ennek dacára ma a Testvériség támogatói felgyújtottak két egyetemi épületet Kairóban.

A hét krónikájához tartozik az is, hogy Morszi ex-elnök egykori kormányfője, a meglehetősen szürke és tényleges hatalommal soha nem rendelkezett Hisám Kandil megpróbált átszökni Szudánba, ám a határon elkapták. Kandil, aki ellen elfogatási parancsot adtak ki, leborotvált szakállal és jellegzetes szemüvege nélkül menekült.

A turizmus pedig újabb mélyütést szenvedett el a héten. A nagy utazási irodák arról számoltak be, hogy az egyébként is gyér idegenforgalom méginkább a padlóra került, egymás után mondják le a külföldiek az utakat a merényletek után.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez