Öt éven belül az egészséges és beteg szaúd-arábiaiaktól vett mintegy százezer DNS-mintát fogják kielemezni a kutatók – közölte a projektet támogató Life Technologies amerikai cég.
“Az adatok segítségével azonosítják majd az országban elterjedt súlyos betegségek okát” – mondta el Mokrin bin Abdel-Aziz herceg, második kormányfő-helyettes vasárnap a Rijád északi részén lévő King Abdulaziz City for Science and Technology (KACST) részeként kiépített illetékes kutatóközpont felavatásán. Az adatbank munkájában összesen 15 szaúd-arábiai kutatóközpont vesz részt.
Szaúd-Arábia különösen elkötelezett a génkutatás terén. A KACST kutatói 2010-ben kínai kutatókkal közösen fejtették meg az Arab-félszigeten elterjedt egypúpú teve (Camelus dromedarius) örökítőanyagát. A dromedár immunrendszerére vonatkozó új ismeretek a tudósok reményei szerint hasznos információkat jelenthetnek az orvostudomány számára is.
Valójában azonban a szaúdi orvosok célja a MERS koronavírus nyomon követése. A közel-keleti légúti megbetegedés (Middle-East Respiratory Syndrome, súlyos akut emberi légzőszervi megbetegedést okoz, nagyon hasonló a SARS-vírushoz. A Közel-Keleten ütötte fel a fejét a múlt évben, és mintegy 170 embert fertőzött meg. Hatvankilencen belehaltak a betegségbe az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint. Az elmúlt hetekben Katarban és Szaúd-Arábiában is találtak koronavírussal fertőzött tevecsordá.