Azza Fahmy minden kétséget kizáróan a térség sztár-ékszerésze. Kreációit egyaránt hordják a Közel-Kelet művészei és uralkodó családjai. 2007-ben a Financial Times az egyiptomi ékszertervezőt beválasztotta az arab világ 25 legbefolyásosabb üzletasszonya közé.
Fahmy az al-Arabiyának adott most interjút. Azt mondja: az egész a kairói nagybazárban, a Khán el Khalilin kezdődött. Pontosabban az ottani aranyboltokban, ahol napokat töltött az aranyművesek munkáját figyelve. Jóllehet őrültnek tartották a barátai és a kollégái, a célja kristálytiszta volt, és az ambíciója minden kihívást legyőzött – meséli. Kezdetben egymaga volt a cég, de ma már egy egész divatházat mondhat magáénak, 10 üzlettel a Közel-Keleten, eggyel Londonban, és még eggyel hamarosan az Egyesült Államokban.
Az Azza Fahmy stúdió főhadiszállása egy gyorsan fejlődő ipari negyedben van Kairó közelében, az Október 6-a városban. 170 embert foglalkoztat, tervezőket, szakmunkásokat, mérnököket és marketingeseket. Azza maga a főnök és a fő tervező, míg lánya, Fatma Ghali a menedzser. Míg valaha minden az én kezemben volt, ma már az összes irányítási tevékenységet átadtam másoknak, hogy csak a tervezéssel foglalkozhassak – meséli.
Az ékszerei egyedülállóak: értékes drágakövekből készülnek, és idézeteket vésnek rájuk régi arab költeményekből és spirituális mondatokból. Így keltik életre az ősi arab örökséget. Egyiptomban és az egész Közel-Keleten végtelenek az inspirációk. Ami megragadja, azt egyből ékszerre fordítja – bárhonnét is jöjjön az ihlet. A márka legújabb kollekciója a Szuma. A múlt hónapban jött ki, és az egész Közel-Kelet leghíresebb, legendás énekesnője ihlette: Umm Khaltsoum. Akit csak úgy emlegetnek: a Kelet csillaga, minden idők legnagyobb arab énekese. A díva, akinek hetenkénti koncertjei idején kiürültek az utcák Szíriától Algériáig, mert mindenki a rádiók előtt ülve hallgatta az estétől hajnalig tartó hangversenyt. Még valamikor az 50-es, 60-as, 70-es években.
Az új darabokat a díva dalai inspirálták, meg persze az ékszerei is. Azza azt mondja: mióta az eszét tudja, azóta akart ékszerekkel tisztelegni az énekesnő előtt. Mert Khaltsoum szerepmodell minden nőnek arrafelé. Saját erejéből lett Egyiptom nagyasszonya, művészi tevékenysége mellett jótékonykodott, ráadásul odaadó hazafi is volt. Vagyis honleány.
Azza Fahmy tevékenysége túlmutat az egyiptomi határokon. 2006-tól két éven át dolgozott együtt Julian Macdonald brit divattervezővel, tavaly pedig annak kollégájával, Matthew Williamson-nal készített közös kollekciót a londoni divathétre. Azt mondja, ez kitűnő lehetőség nem csak más piacok, de más gondolkodás és különféle perspektívák megismerésére is. És persze ismertté teszi a márkát Európában is.
A cég legújabb tevékenysége az oktatás. Európai uniós támogatással indítanak útnak fiatal tervezőket, akik náluk tanulják meg az ékszerkészítést. Meg a régi kézműves technikák továbbvitelét. Fahmy annak tulajdonítja a sikerét, hogy olyan ékszereket készít, amelyek tükrözik viselőjük személyiségét, eredetiek és egyediek. Azt vallja: az ékszer kutatás és vízió eredménye, és személyes üzenetet közvetít, mégpedig a viselőjéét. Az emberek kilométerekről felismerik a hitelességet – mondja. Azt javasolja a fiatal tervezőknek, hogy tanuljanak, mielőtt bármibe is belevágnak, keményen dolgozzanak és soha ne becsüljék alá vagy kérdőjelezzék meg a saját fontosságukat az üzleti világban. Higgy magadban, képezd magad és dolgozz keményen. Bármi más, ami történik veled, okkal történik – vallja.