Áder János Kuvaitban tárgyal – Mélyülő kuvaiti-magyar kapcsolatok

Áder János hétfő délelőtt tárgyal Marzúk al-Ganimmal, a kuvaiti nemzetgyűlés elnökével, és Szabah al-Hálid al-Hamad asz-Szabah sejkkel, Kuvait külügyminiszterével, miniszterelnök-helyettessel, majd az emírrel találkozik. Az államfő és az emír jelenlétében diplomáciai, oktatásügyi és közmunkaügyi megállapodásokat írnak alá.

Wintermantel Péter, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára a delegációt kísérő újságíróknak elmondta, hogy a tárgyaló felek az államfő és az emír jelenlétében oktatási, kutatás-fejlesztési, infrastrukturális és diplomáciai megállapodásokat írnak alá.

A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) sajtóigazgatóságának háttéranyaga hangsúlyozza, hogy Magyarország megítélése Kuvaitban nagyon kedvező, hagyományosan megbecsült gazdasági partnernek számít.

A magyar-kuvaiti gazdasági kapcsolatok több mint három évtizedes múltra tekintenek vissza. A 90-es évekig Kuvait több száz millió amerikai dollár nagyságrendű kereskedelmi forgalommal a magyar gazdaság hídfőállása volt a térségben.A magyar élelmiszerexport 2013 első félévében 11 százalékkal növekedett, mivel jelentősen nőtt a magyar élelmiszerek iránti kuvaiti kereslet.

Az infrastrukturális megállapodás keretében épülhet fel jövőre egy magyar könnyűszerkezetes mintaház Kuvaitban, amellyel magyar cégek mutathatják meg képességeiket Kuvaitnak. A következő néhány évben ugyanis 100 ezer lakóházat kell felépíteni az országban, a helyi cégek viszont nem bírják ezt az igényt kielégíteni, ehhez várnak külföldi segítséget.

Továbbá a diplomáciai megállapodásban szerepel a részleges vízummentesség, amellyel egyszerűsödik a kuvaiti vezetők és diplomaták beutazása.

Ezenfelül a Kuvaiti Egyetemmel már van megállapodás, most erősödik a kapcsolat a Kuvaiti Diplomáciai Akadémia és a Magyar Külügyi Intézet között, ez fokozhatja a két ország közötti együttműködést, a bizalmi viszony erősítését. Csillag Ferenc, Magyarország kuvaiti nagykövete elmondta, hogy az oktatási- és a kutatás-fejlesztési megállapodás az első lépés ahhoz, hogy kuvaiti hallgatók nagyobb létszámban is megjelenjenek a magyar felsőoktatásban. A magyar egyetemek célja, hogy az öböl térségében is megismerjék őket, ennek erősítése céljával vegyes bizottságot fognak alakítani.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez