A Szécsényhez tartozó Pöstyénpusztán meggyűrűzött és jeladóval ellátott, és az ott folyó patak után a Ménes névre keresztelt madár augusztus utolsó napjaiban a Szuezi-öblöt is átrepülve érkezett Egyiptomba, ahol dél felé fordult a Nílus-völgyben.
A hátára erősített adó ezután már nem továbbította a tartózkodási helye GPS-koordinátáit tartalmazó jeleket. A szakemberek ekkor még arra gyanakodtak, hogy a fehér gólya kitérőt tett a Szahara fölé, ahol nincs térerő. Rövidesen azonban kiderült, hogy a madarat Kairótól 420 kilométerre délkeletre, Kena kormányzóságban befogták és átadták az egyiptomi hatóságoknak. Erre bizonyíték a The Daily Mail című lap internetes kiadásában közzétett két fotó is. Az információ szerint a madár hátán lévő jeladót kémeszköznek vélték.
Három nap fogság után egy Asszuántól délre található, természetvédelmi oltalom alatt álló szigeten engedték szabadon. A madár kisebb távolságokat repülve továbbra is a térségben maradt, ahol valószínűleg táplálkozva készült fel az újabb vonulási szakaszra.
Csakhogy nem volt szerencséje a gólyának, ugyanis a madarak vonulási útvonalán elhelyezkedő egyes országokban ma is jellemző a madarak vadászata sportból és étkezéshez. Egy egyiptomi család lelőtte és megette a gólyát. Tőlük kellett visszakérni a jeladót, ami csak most érkezett meg Magyarországra.
A másik két elpusztult gólya jeladója is visszatért. A Szada nevű madár Észak-Magyarországon, Eman pedig Szlovákiában, a Madárvédelem és kutatás határok nélkül című projekt keretében kapta a jeladót júliusban, illetve augusztusban.A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) jövőre ismét újabb gólyafiókákra helyezi fel ezeket a madárvédelmi adatgyűjtés szolgálatában.