Muszlim Marvel-képregényhősök

Nem mindennapi lépésre szánta el magát az amerikai, képregénygyártásáról híres Marvel kiadó. Carol Danvers – alias Ms. Marvel -, aki régi és ismert képregény karakter, tizenhat éves, pakisztáni muszlim lányként tér majd vissza. A kiadó egyértelmű célja, hogy ezzel a lépéssel nagyobb népszerűségre tegyen szert az Egyesült Államokban élő muszlimok körében.

Az eredeti történet szerint még a hatvanas évek végén Carol Danvers Ms. Marvellé alakult át, amikor egy Kree eredetű „pszicho-magnitron” berendezésnek lett kitéve. Ez átalakította genetikai szerkezetét, felruházta a repülés, a különleges erő, az alakváltás és az ellenállás képességével. Csatlakozott az Avengerhez (Bosszúállók) is,de végül 2003-ban elhagyta őket. Sokáig csupán mellékszereplőként volt jelen a képregényekben.

Tegnap G. Willow Wilson író, Adrian Alphona rajzoló és Sana Amanat főszerkesztő bejelentették, hogy a karakter visszatér, de már  főszereplőként, külön képregénykötetekkel. Azonban a legnagyobb meglepetést az jelentette, hogy Ms. Marvel Kamala Khan néven fog szerepelni,  tizenhat éves és egy New Jerseyben élő pakisztáni család tagja. A tinédzser lány képes egyszerre óriási méretűvé átalakítani a végtagjait, de szükség esetén akár pár centisre is össze tud zsugorodni.

Az alkotók azt mondják: elsőször nem az volt az elképzelésük, hogy Ms. Marvel muszlim bevándorlók lányaként fog újjászületni. Ők a fiatalság problémáit, a középiskolában tapasztalt “dzsungeltörvényeket”, identitáskeresést és a hirtelen hatalmas erőre szert tevő tinédzserek lelki vívódásait akarták bemutatni. Wilson volt, aki felvetette ezt az ötletet: ői már készített iszlám országokban játszódó történeteket, pl. a Vertigo-t.

” Ms. Marvelt valóságos személyként akarom ábrázolni, aki nagyon komoly magánéleti kihívásokkal küzd. Fontos volt, hogy a karakter középiskolás lány legyen, aki most kezd szembesülni a világgal, a gonoszsággal, a barátsággal, az árulással és a szerelemmel. Ezenfelül még nehezebbé akartam tenni a helyzetét, ezért muszlim közegbe raktam őt, ahol  tanúja a civilizációs különbségeknek – jelentette ki az író.

Amanat szintén támogatta Wilson ötletét: ” Szinte semmit nem tudunk az Egyesült Államokban élő muszlimokról,s azt a képet, amit a média megpróbál felénk közvetíteni róluk, az hamis és félrevezető.”

DustProfileMarvelnek nem ez az első ilyen jellegű próbálkozása. 2002-ben egy afgán nő – Sooraya Qadir – szerepelt az Új X-men 133-ik számában, mint  Dust fedőnevű mutáns. Képes volt irányítani a homokot, homokvihart gerjeszteni és porrá omlani. A történetben mindvégig burkát viselt.

Az elmúlt években nemcsak a Marvel kiadó, de a másik ismert óriás – DC Comics – is egyre több iszlám gyökerű, vagy éppen muszlim országból származó mellékszereplőt vonultatott fel.
A DC által újraindított Zöld Lámpás Osztag egyik tagja, Simon Baz félig libanoni muszlim vallású, és Detroitban él.

Egy másik DC univerzumban Bilal Asselah – alias Nightrunner – egy Párizsban élő algériai szunnita muszlim. Lényegében ő a Le Batman Of France, akit még maga Bruce Wayne (Gotham City Batmanje) fogadott fel és képzett ki. Az egyik történetben ketten számolnak fel egy gyerekcsempész hálózatot.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez