Rögbi: úriemberek durva sportja

Közhely, hogy a sport egészséges, ugyanakkor a rögbi esetében ez az állítás nem teljesen állja meg a helyét.

Angolszász körökben, minden valamirevaló úriember tisztában van a játék lényegével. Jelzi ezt az is, hogy az ovális labdával űzött sportág a televíziós nézettség alapján a negyedik legkedveltebb a világon.

Azt nyilván sokan tudják, hogy a “rugby football” és a foci (soccer) egy tőröl fakad, olyannyira, hogy a múlt század elején még nem is különböztették meg őket Angliában. A legenda szerint bizonyos William Webb Ellis nevéhez fűződik az első “cél”, ő kapta foci közben elsőként kézbe a labdát, és tette le a kapuban, mondván: senki sem tiltotta meg ezt. Történt ez Rugby városában, 1823-ban. William, akit a helyi kollégiumban lusta, de jó latinos diákként tartottak számon, maga sem tudta, hogy történelmet csinált. Később, valamikor az 1800-as évek derekán a tizenegy nagy egyetemi klub gyűlést tartott, mert már annyira szerteágazó szabályok szerint játszották a játékot, hogy gyakorlatilag nem lehetett tudni, az ellenfél milyen szabálymagyarázattal áll majd elő. Végül három csapat választotta a “kisasszonyos” soccer-változatot, azaz a footballt, nyolc pedig a keményebb, a testi érintkezést előtérbe helyező rögbi-verziót.

A rögbit az angolszász iskolákban pedagógiai célzattal játszatják a gyerekekkel. A szabályok szerint ugyanis csak hátrafelé szabad passzolni, így a csapattársak egymásrautaltsága minden más sportnál erősebb. A játék lényege egyébként, hogy a tojás alakú labdát bevigyék az ellenfél alapvonala mögé, illetve ha a labda már odakerült, akkor azt kezével vagy mellével a földhöz érintse a játékos, illetve a labdát elrúgva a kapufák között és a keresztléc felett továbbítsa a találati vonal mögé.

A csapatokon belül az erősebb testalkatú tolongásjátékosok (forwards) irányítják a tolongást (scrum), míg a gyorsabb, mozgékonyabb játékosok (backs) a háromnegyedet (three quarter). A két csapatrészt az irányító játékos (fly-half) hangolja össze.

A rögbit szerte a világon milliók űzik, általában közép-, felső-középosztálybeli értelmiségiek. Ők úgy mondják, a foci úri sport durva embereknek, a rögbi durva sport úriembereknek – áll a hír24 összefoglalójában.

{youtube}s1aU0hz5Tf8{/youtube}

(Visited 5 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez