Továbbra is pusztul a Nagy-korallzátony

A Nagy-korallzátony az erőfeszítések ellenére továbbra is veszélyben van – áll az ausztrál kormány most kiadott, öt évet átfogó jelentésében, mely szerint a Nagy-korallzátony állapota 2009 óta romlik, és ez a jövőben is folytatódhat.

Az ausztrál kormány a korallzátony megőrzésére irányuló intézkedésekkel igyekszik elejét venni, hogy az UNESCO a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listájára helyezze a fontos turisztikai látványosságot jelentő természeti képződményt. Természetvédők és turisztikai vállalatok szeretnék elérni azt is, hogy a kormány szabjon gátat egy tervezett szénkikötő bővítésének a régióban. Az építkezések több millió köbméternyi homok kikotrásával, és annak a korallzátony közelében való elhelyezésével járnának.

Több tényező is fenyegetést jelent

A kormány szerint a korallzátonyra elsősorban a globális klímaváltozás, a farmok szennyvize, valamint a töviskoronás tengeri csillag elszaporodása jelenti a legnagyobb veszélyt. Ráadásul a hajózás és a földmunkák is csak tovább növelik a korallzátonyra nehezedő nyomást.

A kormány leszögezte, hogy nem engedélyezi újabb kikötők építését a már meglévő queenslandieken kívül. Azonban e kikötők között található az Abbot Point is, ahol indiai cégek nagyarányú szénterminál-bővítést terveznek. A gladstone-i kikötőben pedig a hajóforgalom jelentős emelkedését várják 2015-től a cseppfolyósított földgáz kezdődő exportjának köszönhetően.

A felelősség a kormányt is terheli

A zöldszervezetek – köztük az Észak-Queenslandi Természetvédő Bizottság – azért bírálják a kormányzatot, mert az szerintük nem tesz semmit az exportra termelő szénbányászat visszaszorítására, amely jelentősen hozzájárul a klímaváltozáshoz és kikötők építését teszi szükségessé a part mentén.

Az UNESCO Világörökség Bizottsága a jövő évre halasztotta annak eldöntését, hogy a Nagy-korallzátony felkerüljön-e a veszélyeztetett természeti helyszíneket felsoroló listára. Az UNESCO aggodalmának adott hangot a tervezett part menti fejlesztések miatt, és február elsejéig új jelentés leadására kérte az ausztrál kormányt.

Az Ausztrália keleti partjainál 2300 kilométer hosszan elnyúló Nagy-korallzátony 400-féle korallnak, 1500 halfajnak és 4 ezer puhatestű állatfajnak ad otthont, emellett megtalálhatók az olyan súlyosan veszélyeztetett állatfajok is, mint amilyen például a zöld teknős.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez