Putyin orosz elnök szerint a nyugati szankciók és az olaj árának csökkenése ösztönző hatást gyakorolhatnak az orosz mezőgazdaságra. A keleti nyitás pedig pótolhatja a kiesett nyugati pénzeket. A számok nem támasztják alá az orosz elnök optimizmusát. A mezőgazdasági teljesítmény 12%-al csökkent Oroszországban a nyugati szankciók bevezetése következtében. Miért? Mert jelentősen csökkent az orosz gazdaság hitelképessége, vagyis nagyon nehéz hitelhez jutni manapság orosz földön. A nyugati piacok elvesztése komoly gondot okoz, és a keleti piacok nem pótolják azokat.
De az igazán nagy érvágást nem is a nyugati szankciók jelentik, hanem az olaj árának drámai csökkenése. Ez a leszálló ágban levő orosz gazdaságra súlyos csapás, mert a költségvetés legfőbb tétele éppen az olaj és a földgáz exportja. A rubel több mint 30%-ot veszített az euróhoz képest a szankciók bejelentése óta. Összesen tehát évi 112 milliárd euró a veszteség, és Oroszország ezt nem tudja honnan pótolni. Putyin elnök amerikai összeesküvést emleget: szerinte az Egyesült Államok a büntető intézkedésekkel és az olajár csökkentésével akarja destabilizálni Oroszországot.
Ezt úgy akarja Putyin ellensúlyozni, hogy fokozottan támaszkodik Kínára, mely már amúgy is Oroszország fő gazdasági partnere. Ezenkívül Moszkva rá akarja beszélni az OPEC tagállamokat: fogják vissza az olaj exportját, és ezzel érjék el azt, hogy megálljon az árcsökkentés az olajpiacon. Az OPEC értekezlet csütörtökön kezdődik Bécsben. Kérdés, hogy az OPEC tagállamok elfogadják-e Moszkva érveit, vagy a saját céljaikat követik, és akkor Oroszországnak el kell fogadnia a tartósan alacsony olajárat, amely destabilizálhatja Putyin elnök rendszerét, melynek fő pénzforrása az olaj- és földgáz-exportból származó jövedelem.
Fotó: Europress/AFP