Erzsébet hercegnő 1864-ben született Lajos hessen-darmstadti herceg és Aliz hesseni nagyhercegné lányaként, anyai ágon Viktória királynő unokájaként. Az Ellinek nevezett királyi sarj húsz évesen került Oroszországba, amikor feleségül ment Szergej Romanov nagyherceghez, III. Sándor cár testvéréhez.
A pár boldog házasságban élt, és protestantizmusa dacára Elli sokszor elkísérte férjét a pravoszláv szertartásokra. Apja akarata ellenére, az esküvő után hat évvel pedig át is keresztelkedett Jelizaveta Fjodorovna néven.
A házaspár 1891-ben, Szergej kormányzó tábornokká kinevezése után Szentpétervárról Moszkvába költözött. Az engedményekre nem hajlandó nagyherceg egyre vesztett népszerűségéből, és végül merénylet áldozata lett 1905. február 17-én. Felesége azonnal a helyszínre sietett, ahol egy öregasszonytól kapta meg férje gyűrűsujját, rajta a jegygyűrűvel. Később a merénylet helyszínén felállított keresztet maga Lenin semmisítette meg.
Jelizaveta Fjodorvna és Szergej Romanov (Kép: wikimedia.commons.org)
A megözvegyült Jelizaveta Fjodorovna minden ékszerét, a jegygyűrűjével együtt eladta és megalapította a Márta és Mária rend kolostorát. Kórházat hozott létre benne, ahol a város legjobb orvosai kezelték a szegényeket. Működtetett még ingyenkonyhát és iskolát is. Az Argumenti is fakti orosz hírportál visszaemlékezései szerint napi négy órát aludt a kövön, és a legsúlyosabb betegek ápolásától sem riadt vissza. Tevékenysége miatt Nagy Anyácskának hívták a moszkvaiak.
A bolsevik hatalomátvételkor, 1918-ban a cári család tagjaival és Varvara rendtársával az Urálba hurcolták. Július 18-án a többiekkel együtt az alapajevszki bányába dobták, élve. Ahonnan kis idővel később szent énekek hallatszottak.
Jelizaveta Fjodorovna rendruhában (Kép: wikimedia.commons.org)
A halottak maradványait a szeptemberben érkező fehér seregek szedték össze. A polgárháború során egyre keletebbre kerültek, majd egy pekingi orosz templomban temették el Jelizaveta Fjodorovnát és Varvarát. Onnan pedig 1920-ban szállították át Jeruzsálembe, ahol a Mária Magdolna templomban helyezték örök nyugalomra.
A nagyhercegnét 1992-ben vette fel szentjei sorába az Orosz Pravoszláv Egyház, a Márta és Mária rend kolostorát pedig újraindították, és ma is működik.