1649-től egészen 1917-ig ünnepnap volt az Orosz Birodalomban november 4-e. Ezen a napon a zavaros idők egyik legnagyobb győzelméről, Moszkva felszabadulásáról emlékeznek meg, mely fordulópontot jelentett a lengyel-orosz háborúban.
A bolsevik hatalomátvételt követően megszüntették az emléknapot és a november 7-i szocialista forradalom vált ünneppé. A Szovjetunió felbomlása után azonban egyre nőtt az igény a Nemzeti Egység Napjának újbóli bevezetésére. Ennek köszönhetően 2005-től ismét állami ünnepnap, így munkaszüneti nap november 4-e.
Több kritikus hang szerint ugyanakkor a Nemzeti Egység Napja csak a Nagy Októberi Szocialista Forradalom emléknapjának felváltása, a lakosság nagy része pedig nem tud semmit az előbbiről. A The St.Petersburg Times cikke szerint a lakosság fele nem tudja, mit is ünnepelnek országszerte ezen a napon. Sokak szerint a korábbi szocialista forradalomról emlékeznek meg, csak pár nap eltéréssel – írja a szentpétervári lap.
A Levada Központ által nyilvánosságra hozott friss felmérés szerint a válaszadók 54 százaléka helyesen nevezte meg az ünnepnap tárgyát. A dokumentum szerint csak a válaszadók 5 százaléka keveri össze a kommunista emléknappal. 16 százalék viszont egyáltalán nem tudott választ adni.
A Levada Központ 2005-ös felmérése szerint, a Nemzeti Egység Napjának bevezetésekor a válaszadók csupán 8 százaléka tudta helyesen megnevezni az ünnepnapot.
Nem ritka, hogy ezen a napon szélsőjobboldali szervezetek felvonulásokat tartanak a nagyvárosokban.
Fotó: Europress/AFP