Moszkva visszatér az Arktiszra

Bár elvileg közös, vagyis inkább senkié az Északi-sarkvidék, egyre több ország szövögeti terveit a térség kincseinek kiaknázására. Úgy tűnik, Oroszország lépéselőnyben  van. A napokban jelentették be, hogy  megnyitották a Sarki csillag nevű bázist a Vrangel-szigeten.

Először a II. Világháború idején fordult komoly nemzetközi figyelem az Arktiszra. Akkoriban hírszerzési szempontból volt nagy jelentősége a területnek a különböző szövetségi rendszerek számára. A világot ma már inkább a jégtakaró olvadása, elvékonyodása izgatja. Egyes jóslatok szerint nemcsak áruszállítási szempontból értékelődik fel az Északi-sark, de a hamarosan hozzáférhetővé váló nyersanyagai miatt is. Moszkva , egyelőre úgy tűnik, nem eredménytelenül vesz részt a kincsek kiaknázásáért zajló küzdelemben.

Oroszország minden szinten, katonai, politikai, valamint pénzügyi-gazdasági területen is kész pozíciói erősítésére az Északi-sarkon. Vlagyimir Putyin még áprilisban elrendelte egy egységes tengeralattjáró bázis létrehozását, a határvonalak megerősítését, valamint az arktiszi ügyekkel foglalkozó állami szervezet megalakítását.

Ebbe a folyamatba illeszkedik, hogy 22 év távollét után az orosz fegyveres erők visszatértek az Északi sarkra. A napokban megnyitották a Sarki csillag nevű bázist a Vrangel-szigeten. A központot úgy tervezték, hogy használóinak csak a legminimálisabb ideig kelljen a fagyos levegőn tartózkodniuk, ha annak bármely pontjára szeretnének eljutni. A komplexumban lakó, háztartási és adminisztrációs blokkok is vannak, sőt a lakószobákban az internet hozzáférést is biztosítják.

A további tervek szerint a Vrangel-szigeten és a Schmidt-fokon radarállomásokat és légiirányító pontokat telepítenek, megerősítik a Szövetségi Biztonsági Szolgálat határ menti egységeit, valamint 2015 októberéig befejezik a légvédelmi infrastruktúra felállításához szükséges előkészületeket.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez