Az év legnagyobb hadgyakorlatán az ellenség nem a NATO volt

Az orosz hadsereg az év legnagyobb hadgyakorlatát rendezte ősszel: A képzeletbeli ellenség most nem a NATO volt, hanem Kína és Japán.

East2014 névvel az orosz Távol-Keleten bonyolították le az idei év legnagyobb orosz hadgyakorlatát. Az elképzelt ellenség az óceánpart környékén, Kamcsatkában és a Kuril-szigeteken készült partraszállásra, illetve a Bajkál-tótól keletre eső területeken közelített az ország felé, főleg hagyományos fegyverekkel. 

Az első esetben Japánra ismerhetünk: a két ország között területi viták vannak a Kuril-szigetek ügyében. Tokió fokozott aktivitást mutatott az idén a terület környékén, főleg bombázó repülőgépekkel. Szergej Sojgu védelmi miniszter javaslatot is tett: az új, Borej-osztályba tartozó tengeralattjárók befogadására képes bázis telepítésére a Kamcsatka-félszigeten, és két új Mistral típusú hajó térségbe vezénylésére. Most mintegy 6500 katona mellett három nukleáris tengeralattjáró vett részt a műveletben, melyben egy partraszálló hadsereg nagyszabású támadására készültek fel.

Az orosz-kínai kapcsolatok viszont soha nem voltak ilyen kiválóak, politikai, gazdasági és diplomáciai téren egyaránt. Ennek ellenére Moszkva aggódva figyeli több mint 4000 kilométeres határszakaszát, melyet ellenőrizni és védeni is nagy kihívás a különösen nehéz földrajzi körülmények miatt. Az ottani gyakorlaton 155 ezer katona, 1500 harckocsi, 632 repülő és helikopter, valamint 80 hajó vett részt. A kínai határ környékén az Iszkander rakétarendszer működését is sikeresen tesztelték, és bevonták a gyakorlatba a civil hatóságokat és a vasutakat is.

A Lengyel Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének elemzője, Anna Maria Dyner szerint az East2014 rávilágít sok gyenge pontra is. A nagy távolság miatt a szállítás csak a sérülékeny vasúton, vagy a nem elégséges méretű repülőgépparkkal lehetséges. Moszkva a legfontosabb logisztikai repülőit csak Ukrajnával együtt tudja gyártani, így ezekből egy időre vélhetően hiány lesz.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez