A független újság Rafal Rogozinszkij orosz származású kanadai szakértőre hivatkozva közölte, hogy négyezer közép-ázsiai fegyveres állt be az iszlamista szervezethez, akik hazatérésük esetén fenyegetést jelentenek a térség biztonságára. Az IÁ ugyanis Szíriánál és Iraknál is tovább akar terjeszkedni, és Közép-Ázsiában is kalifátust akar létrehozni. A terrorszervezet ellen hatékony nemzetközi együttműködésre van szükség – mondta a szakértő a kazahsztáni Almatiban szervezett tanácskozáson.
Alekszandr Szobjanyin orosz szakértő, a moszkvai Határmenti Együttműködési Szövetség nevű tanácsadó cég munkatársa úgy vélte, az Egyesült Államok arra szeretné felhasználni az Iszlám Állam törekvései elleni fellépést, hogy megerősítse a helyzetét Oroszország határainál, a közép-ázsiai országokban. Szerinte az Egyesült Államok és a NATO a közeljövőben javaslatot tesz katonai bázisok létesítésére.
A szakértő Washingtont bírálva azt fejtegette, hogy az Egyesült Államok valójában útját akarja állni az Eurázsiai Gazdasági Szövetség Moszkva által erősen szorgalmazott bővítésének. Ezt szerinte csak úgy érheti el, ha a Kazahsztánt, Kirgizisztánt, Tádzsiksztánt, Türkmenisztánt, Üzbegisztánt magába foglaló közép-ázsiai térség stabilitása megbomlik, határai védtelenné válnak a fegyveresek behatolása ellen. Szobjanyin úgy véli, hogy a térség ilyen értelemben robbanás előtt áll, amely akár jövőre bekövetkezhet.
A Nyezaviszimaja Gazeta beszámolt arról, hogy a napokban Tádzsikisztánban a hatóságok egy terrorcselekmény-sorozatot akadályoztak meg. A 13 tagú Dzsundulloh nevű iszlamista terrorszervezet több alagutat készült felrobbantani. A tádzsikisztáni belügyminisztérium adatai szerint az ország mintegy 200 állampolgára harcol az IÁ fegyveresei között, s ötvenen már elestek a harcokban.
Kirgizisztánban még aggasztóbb a helyzet, onnét nem csak férfiak, hanem nők is beállnak a terrorista szervezetbe. Főként az ország déli részén aktívak a radikális vallási csoportok.