Félmegoldás az orosz-ukrán gázvitában

Történtek előrelépések az ukrán gázvita kérdésében a milánóimegbeszélésen, de az európai vezetők szerint az orosz-ukrán helyzet végleges rendezéséig még Moszkvának sok teendője van.

Eltérően értékelik az orosz és ukrán vezetők a milánói tárgyalások eredményét. Míg Putyin szerint az esemény számos “félreértéssel és nézeteltéréssel” volt terhelt, addig Petro Porosenko előrelépésként tekintette a megbeszélést a tél közeledtével egyre sürgetőbb gázvitában. Jövő héten Brüsszelben folytatódnak a tárgyalások, ahol a legfontosabb kérdést kell megvitatni, vagyis azt, hogy miként finanszírozza a gázszállításokat Kijev.

Ukrajna fizetésképtelenség miatt június óta nem kap Oroszországból gázt, de valós a félelem, hogy Moszkva szankcionálni fogja a területéről származó energiahordozó eladását Kijevnek harmadik ország részéről.

Angela Merkel, német kancellár elégedetlen a megbeszéléssel. “Eddig nem látom az áttörést […] Folytatni fogjuk a tárgyalásokat. Néhány kérdésben van előrelépés, de a legfontosabb, Ukrajna területi integritása továbbra is veszélyben van.” Egy, a The Moscow Times-nak nyilatkozó német tisztviselő szerint Putyin nem volt “túlságosan együttműködő kedvében.” Ezt támasztja alá az is, hogy az orosz elnök órákat késett a Merkellel folytatott tárgyalásról. (Miközben Berlusconi felkeresésére szakított időt.)

Francois Hollande francia elnök szerint a második megbeszélés már sikeresebb volt, hiszen azon kevesebben vettek részt. “A gázkérdés megoldása már csak egy karnyújtásnyira van, ami a tél közeledtével az ukránoknak, de az oroszoknak is nagyon megnyugtató, hiszen meg akarják kapni a pénzüket.”

Előrelépés mutatkozott a határellenőrzés és a szembenálló harcoló felek szétválasztásának kérdésében is. Olaszország, Franciaország, Németország, Ukrajna és Oroszország megegyezett az EBESZ megfigyelők speciális drónokkal való ellátásában, az eszközökkel a tűzszünet betartását lehet ellenőrizni.

Vita alakult ki azonban a szeparatisták által uralt területeken szervezett népszavazásokról, melyeket Kijev semmisnek tekint.

Nyugati vezetők megerősítették Putyin ígéretét, amely szerint Moszkva visszavonja csapatait az ukrán határról. “Oroszország nem akar egy befagyott konfliktust és nem akarja megosztani Ukrajnát.” – mondta a megbeszéléseket követően David Cameron, brit kormányfő.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez