Moszkva és Washington szorosabb együttműködéséről állapodott meg a két ország külügyminisztere kedden Párizsban. Különös tekintettel a titkosszolgálatok munkájára tért ki John Kerry és Szergej Lavrov. Az orosz külügyér ígéretet tett arra is, hogy meg fogják vizsgálni, miként tudnák Irak gyenge hadseregét megerősíteni az Iszlám Állam (IÁ) elleni harcra. Ezzel az utóbbi idők mélypontja után ismét javulhat a két ország kapcsolata.
A térségben eltérő érdekei vannak a két hatalomnak. Oroszország ellenzi a Szíria elleni bombázásokat, hiszen Damaszkusz régi térségbeli szövetségese Moszkvának. Az egyik fő ok, amiért Lavrov biztosította Washingtont az IÁ elleni közös fellépésről, Bashar el-Asszad elnök közvetlen megsegítése volt.
Lavrov azt mondta: a közös fellépés a kapcsolatok “reset”-elését, újraindítását eredményezheti – ezzel Obama korábbi, kudarcba fulladt próbálkozására utalt. Kerry szerint optimizmusra adhat okot a kelet-ukrajnai helyzet rendezésében is a közeledés.
A több mint három órás megbeszélés után a washingtoni külügy vezetője újból kijelentette: azonnal vissza kell vonni az orosz erőket Ukrajnából, és a nemzetközi közösség nem fog semmilyen függetlenedési népszavazást elismerni a térségben. Lavrov viszont újból kifejtette Oroszország álláspontját, az orosz kisebbségek megvédéséhez való jogáról.
Az IÁ soraiban több száz olyan katona harcol, akik az Egyesült Államokból vagy Oroszországból érkeztek. Ők hazatérve hatalmas veszélyt jelenthetnek az országokra, így ezen a területen a The Moscow Times szerint a két ország szoros együttműködése biztosra vehető.