Az orosz, az ukrán és az angol nyelvű közösségi média elmúlt 11 hónapjának első komoly vizsgálatát végezte el Bruce Etling, a Harvard Egyetem Berkman Center for Internet and Society kutatója. Az eredmények teljesen ellentmondanak annak a feltételezésnek, hogy az orosz ajkúak támogatják, az ukrán-, és angol nyelvű internetezők viszont helytelenítik Moszkva politikáját Kijevvel szemben.
Etling és kollégái tavaly november óta gyűjtötték a hagyományos és a közösségi média információit, miről beszélnek az emberek és mit gondolnak az eseményekről. Orosz és ukrán újságok, kormányzati honlapok, blogok (az orosz adatok negyede innen származott), fórumok, illetve közösségi oldalak jelentették a forrást. A megfelelő algoritmusokat használva nemcsak azt figyelték, milyen híreket, történeteket, véleményeket látnak és olvasnak az emberek, de az általuk posztolt hozzászólásokat is.
Önmagában már az is elég érdekes, hogy a nyomtatott és az elektronikus médiát együtt vizsgálták, de a legmeglepőbbek az eredmények voltak. „Az ukrajnai oroszajkúak 74 százaléka támogatta a Moszkvával szembeni ellenállást és csak egy negyedük helytelenítette” – magyarázta Etling a Voice of America hírportálnak. Az oroszországi oroszoknál körülbelül fele-fele arányban oszlottak meg a vélemények.
Viszont a meglepetés okaival kapcsolatban már jóval óvatosabbak a kutatók. Szerintük sok-sok tényező együttesen produkálta ezt az eredmény, amelyek közül az internet a legfontosabb. Az internetezők között feltehetően több a magasan iskolázott. Valószínűleg a demográfiai eloszlásuk sem elhanyagolható szempont, hiszen az elszakadást támogató kelet-ukrajnai vidékeken jóval korlátozottabb az internet-hozzáférés, mint a nyugati területeken.
Az is lehetséges, hogy a kutatás nem volt teljes körű, miközben a média túlzottan leegyszerűsítette a történéseket. Továbbá azt is figyelembe kell venni, hogy sok felhasználó oroszul és ukránul is beszél. Ráadásul miközben Ukrajnában a támogatók száma többé-kevésbé állandónak mondható, Oroszországban fokozatosan erősödik a nacionalizmus. Mindezekhez jön még az egyáltalán nem elhanyagolható oroszországi cenzúra. Etling szerint egyre problematikusabbá válik az orosz média feletti kontroll és az internetezők ezzel szorosan összefüggő öncenzúrája.
Itt érhető el a teljes tanulmány.