Jogodban áll meghalni, nőként is… Egyre több nő csatlakozik szélsőséges iszlamista csoportokhoz

Dilorom egy 57 éves volt kommunista funkcionárius és három gyermek édesanyja. Kirgizisztán déli részén élt, ahol a falu lányainak és asszonyainak tartott ingyenes órákat az Iszlámról, de 2012-ben tiltott vallási szövegek birtoklásáért letartóztatták. Szabadulása után nem sokkal eltűnt. A hollétéről továbbra sincs információ, de szomszédai szerint lefizette a börtön őreit és most Szíriában harcol a 40 éves fiával egy iszlamista milíciában. Fiatalabb fia szerint nem tudták tovább elviselni a hatóságok zaklatását.

A kirgiz hatóságok több tucat nőt tartóztattak le az elmúlt pár hónapban azzal a gyanúval, hogy kapcsolatba léptek a radikális csoportokkal. A hatóságok állítása szerint az akciósorozat eredményes volt és sikerült olyan helyi sejteket felszámolni vagy megzavarni, amelyek női tagokat toboroztak.
Nagyon kevés információ van ezeknek a kirgiz csoportoknak a céljairól is, de arról még inkább, hogy a nők milyen szerepet töltenek be a szervezetek életében. Az EurasiaNet.org hírportálnak azonban nyilatkozott egy kara-suu-i aktivista: „A stratégiánk egyik fő pillére, hogy a társadalom különböző részeiből igyekszünk toborozni, beleértve a nőket is.”
Egy a muszlim nők jogaival foglalkozó kirgiz civil szervezet feje, Jamal Frontbek szerint a szélsőségekhez csatlakozó nők nagy részét a férjük szervezi be. „Egy radikális csoport leendő női tagját így lehetne leírni: szegény családból származik, akinek hiányosak az ismeretei az Iszlám tanításaival kapcsolatban, és valószínűleg a szülei korai házasságra kényszerítették.”
A Belügyminisztérium úgy gondolja, hogy a vallási radikálisoknak egyre nagyobb része nő. Egy tavaly decemberi beszámolóban azt írták, hogy a 2005-ös 1,1 százalékról 2013-ra 23 százalék fölé emelkedett a nők aránya a radikálisok között. A hatóságok különös gyanakvással kezelik a Diloroméhoz hasonló vallásos tanulócsoportokat, mert szerintük ezeket arra használják, hogy nőket sorozzanak a szíriai harcokba, vagy hogy a háborúba vonuló férjeiket támogassák.
„A nők számának növekedése a szélsőséges- és terrorszervezetekben egy globális trend. Kirgizisztán is szemtanúja annak a folyamatnak, ahogy a radikális ideológiát népszerűsítő női csoportok egyre népszerűbbek és felemelkednek.” – monda Emil Jeenbekov, a Belügyminisztérium vallásos szélsőségekkel foglalkozó osztályának vezetője.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez