Nem teljes mellszélességgel támogatják közvetlen szövetségesei Moszkvát az ukrán válsággal kapcsolatban. Különösen Alekszandr Lukasenko retorikai lavírozását figyeli érdeklődéssel a világ. Ennek legfrissebb epizódja a Euronews-nak adott interjúja (a teljes verzió itt olvasható oroszul). A helyi megfigyelők és pszichológusok szerint igazi világpolitikusként nyilatkozott az elnök, de az oroszok szerepe Ukrajnában témát inkább kerülte.
„Ez egy nagyon veszélyes és félelmetes dolog: ha a Nyugat nem bízik Oroszországban, Oroszország a Nyugatban, az USA Oroszországban, Oroszország az USA-ban és bizalmatlanság van a szembenállók között, akkor én kész volnék a saját hadseregemmel szétválasztani a háborúzó feleket. Ez akkor van, ha a konfliktusról beszélünk. Ha általánosságban az ukrajnai helyzet stabilizációjáról van szó, akkor a demokratikus elvek mentén az alkotmány és a politikai folyamatok reformjára van szükség” – mondta Alekszandr Lukasenko Sergio Cantone-nak, a Euronews riporterének.
Lukasenko – Euronews interjú: a 8 perces változatot október 3-án közölte az európai csatorna.
{youtube}H9dDvJQcdYQ{/youtube}
Az oroszokkal kapcsolatban azonban már nem volt ennyire egyértelmű az elnök. Érzékelhetően próbált kitérni az erre vonatkozó kérdések elől, amit Sergio Cantone szóvá is tett: „Látom, volna mit mondania, de nem akarja… Ezért kell olyan sokat kérdezgetnem Önt.” Mire Lukasenko azt válaszolta: „Nehéz beszélgetés”.
Az Európa utolsó diktátoraként aposztrofált elnök valószínűleg nem véletlenül nem mondta le a nehéz interjút. Minszki szakértők szerint eddig is látható volt, hogyan próbál egyensúlyozni Nyugat és Kelet között. Azzal azonban, hogy most megjelent az európai csatornán új geopolitikai szerepét kívánta hangsúlyozni.
Az ukrán válság óriási figyelmet kap a világ és a kelet-közép európai térség biztonságpolitikája szempontjából, ami Minszk belpolitikájára is nagy hatással van, magyarázta a Nyezaviszimaja Gazeta cikkében Valerij Karbalevics, belorusz politológus. A válság miatt megindult a belorusz társadalmi modell konzervatív restaurációja, egyre erősebb az igény az erős vezetés iránt. Éppen ezért nem véletlenül nő Lukasenko népszerűsége és csökken a Maidant és a forradalmat támogató ellenzékbe vetett bizalom.
Vitalij Cigankov, politológus semmiféle szenzációt nem lát Lukasenko interjújában. Szerinte semmi különöset nem mondott az elnök, viszont új irányú politikáját rögzítette, amelyet már nem lehet figyelmen kívül hagyni. Az új tendencia alatt Alekszandr Lukasenko új politikai szerepét érti Beloruszban és Európában. „Gyakorlatilag ő már nem Európa utolsó diktátora, hanem az európai geopolitika jelentős tényezője” – magyarázta Cigankov a Nyezaviszimaja Gazetának. Ez persze nem jelent azonnali demokratikus reformokat Beloruszban. Éppen ezért a legjobb megoldás úgy együttműködni Minszkkel, hogy minél inkább függetlenedni akarjon Oroszországtól.