Így lesz napos jövője Oroszországnak

altajnapAz energiahordozókban köztudottan gazdag Oroszország egyre inkább a megújuló energiaforrások felé fordul. Az Altaj Köztársaságban építik az ország legnagyobb napelem telepét, de más régiókban is hasonló folyamatok indultak el.

A napenergia jobb kihasználását tűzte ki célul Moszkva és azon régióiban, ahol magas a napsütéses órák száma, hatalmas napelem telepek építésébe kezdett. A Russia Beyond the Headlines értesülései szerint az országban található legnagyobb ilyen létesítmény csupán 2 megawatt teljesítményű, most pedig csak az Altaj Köztársaságban öt, összesen 45 megawattos napenergia “farmot” hoznak létre. Hakaszföld, Orenburg, Asztrahány és Baskíria sőt, a Krím-félsziget is követheti a példát.

Az elmúlt években sokat változott a napenergia megítélése a társadalomban. A magas telepítési költségek, a kiforratlan technológia, a hiányzó jogi keretek és az alacsony megtérülési költségek miatt csupán drága beruházásnak tűnt az orosz lakosság szemében ez az energiaforrás. Putyin ugyanakkor egy közelmúltbeli beszédében kifejtette, a nehezen elérhető területeken a megújuló energiákra kell inkább támaszkodni. Erre van is lehetősége több régiónak, hiszen náluk magasabb a napsütéses órák száma, mint a technológiában élenjáró Németországban.

Hiába a kiváló természeti adottság és az állami támogatás, a technológia belátható időn belül nem jelent komoly energiaforrást a főbb gazdasági szereplőknek, csupán a háztartásoknak. Utóbbiak jó részének továbbra is vegyes, azaz dízelgenerátor és napelem együttes használatára lesz szüksége, de az üzemanyag függőségük a távolabbi régiókban élőknek érezhetően alacsonyabb lesz.

Moszkva a zöld energiaforrások támogatása érdekében az utóbbi években figyelemre méltó módon változtatta meg a törvényeit. 2015-ig az összes áramfogyasztás 2,5 (8 GW), míg 2020-ig 8 százalékát (25 GW) szeretnék megújuló forrásból fedezni. A szabályozás szerint az ipari szereplőknek és a szövetségi köztársaságoknak is támogatniuk kell az ország “kizöldesítését”.

Évente terveznek állami beruházásokat indítani, melyeket négyéves periódusban valósítanának meg. Ebben a munkában Moszkva a tudományos szféra segítségét is igénybe szeretné venni. A legnagyobb napelemgyár Európában például Szentpétervárott épült a Renova és a Rusnano összefogásával. Az orosz kormány nem titkolt szándéka, hogy az iparágat jövedelmezővé tegye, ebben azonban hosszútávú finanszírozási problémák akadályozhatják.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez